StoryEditor

Minister Ardanowski: Wydatki na rolnictwo w 2020 roku wzrosną o 14,96%

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zdecydowanie zaprzeczył informacjom dotyczącym obniżenia wydatków na rolnictwo w projekcie budżetu państwa na 2020 r. Co więcej, jego zdaniem wzrosną one o prawie 15%.
16.01.2020., 09:01h
- Budżet państwa w 2020 r. wzrasta 14,96%. A słyszę cały czas, że są słyszę cały czas, że są zmniejszane środki na rolnictwo – rozpoczął wczorajszą konferencję prasową minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który wyjaśnił, że w części 32 budżetu państwa środki wzrastają o 40,34%, w części 33 (rozwój wsi) wydatki rosną o 8,13%.

Z kolei w części 35 (rynki rolne) wydatki pozostają bez zmian, gdyż resor rolnictwa jest w trackie łączenia dwóch inspekcji: Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz części spożywczej Inspekcji Handlowej, a to będzie generować oszczędności.

- Po zakończeniu prac  parlamentarnych zorganizujemy konferencję prasową, na której wyjaśnimy bardziej szczegółowo budżet państwa na rolnictwo w 2020 r. - dodał minister Ardanowski, który jednocześnie wyraził nadzieję, że parlamentarzyści podczas wciąż trwających prac legislacyjnych będą składać poprawki, które zwiększą wydatki na rolnictwo.

- Budżet państwa na rolnictwo na 2020 r. wygląda optymistycznie - podkreślił J. K. Ardanowski.

Wypowiedź ministra rolnictwa to efekt wielu wypowiedzi posłów opozycji, którzy zarzucili resortowi, że wydatki spadają i to znacząca.

Poseł Jarosław Sachajko z PSL-Kukiz’15 przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość obiecywało jeszcze kilka lat temu, że wydatki na rolnictwo będą wynosił 1,2% PKB, a teraz jest to tylko 0,38%.

Z kolei Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że projekt budżetu jest oszustwem wobec rolników. Mimo to sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie zaopiniowała budżet państwa na 2020 r., który teraz trafi do Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:24