StoryEditor

Młody rolnik 2023: nowe zasady i zobowiązania premii z KPS

Trwa pierwszy nabór wniosków o premie dla młodych rolników z KPS. Mamy nowe zasady przyznawania pomocy, są także zmiany w zobowiązaniach wynikających z uzyskanej premii. Co się zmienia?
29.08.2023., 15:08h

Nabór, który rusza 30 sierpnia, będzie trwał do końca września – o ile oczywiście wzorem innych tegorocznych naborów nie zostanie wydłużony. Zmian w porównaniu z poprzednimi edycjami tego programu jest wiele, choć sama koncepcja pomocy jest podobna do tej znanej choćby z PROW 2024–2020.

Z technicznego punktu widzenia najważniejszą zmianą jest oczywiście nowa forma składania i procedowania wniosków za pośrednictwem aplikacji internetowej, a nie papierowych formularzy. Są także zmiany w zasadach przyznawania pomocy, a szczególnie w zasadach oceny punktowej wniosków, decydującej o kolejności ich rozpatrywania (a czasem także o tym, czy wniosek w ogóle będzie rozpatrywany). Zmianie uległa także kwota pomocy, która obecnie wynosi 200 tys. zł i tak jak dotychczas wypłacana będzie w dwóch ratach.

Czy można dostać premię bez gospodarstwa?

Z wnioskiem o przyznanie premii może wystąpić osoba pełnoletnia, która w dniu składania wniosku ma nie więcej niż 40 lat – w tym zakresie nic się nie zmieniło. Dotychczas jednak, aby o premię wystąpić, młody rolnik musiał być posiadaczem przynajmniej 1 ha gruntów rolnych. Jednak w tym rozdaniu o pomoc mogą ubi...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 11:12