StoryEditor

Podatek VAT od zakupu maszyn - lepiej w Polsce czy za granicą?

Pytanie: Jestem rolnikiem ryczałtowym. Siedem lat temu sprowadziłem z Niemiec ciągnik jako podatnik VAT UE. Nie zapłaciłem wtedy żadnego podatku VAT w Niemczech ani w Polsce. Po dwóch latach wyrejestrowałem się i od tej pory nie dokonywałem zakupów maszyn za granicą. Obecnie chciałbym sprowadzić maszyny używane za ok. 200 tys. zł. Czy muszę ponownie rejestrować się jako podatnik VAT UE i czy jest możliwe teraz uniknięcie zapłaty podatku VAT od takich zakupów?
05.04.2019., 13:04h

Odpowiedź: Z braku informacji szczegółowych możemy tylko wyrazić zdziwienie, że Czytelnikowi „udało” się przed laty uniknąć zapłaty VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) – z pewnością zaś ta sprawa już uległa przedawnieniu (5lat). Generalną zasadą VAT w UE jest brak możliwości unikania opodatkowania. Oznacza to, że niezależnie od miejsca nabycia towaru na terenie UE, gdzieś należny podatek VAT musi być zapłacony.

Ponieważ nasz Czytelnik jest rolnikiem ryczałtowym, może teoretycznie występować przy zakupie towarów na terenie UE jako zwykły konsument lub jako podatnik czynny VAT UE. Na podstawie art. 10 ustawy o VAT zakupy dokonywane przez rolnika ryczałtowego na potrzeby prowadzonej przez niego działalności rolniczej do wartości 50 tys. zł w trakcie roku podatkowego nie są traktowane jako WNT, zatem w tym przypadku rolnik ryczałtowy występuje w obrocie jako „zwykły” konsument i płaci VAT w kraju zbywcy. Po przekroczeniu tej kwoty rolnik ryczałtowy z mocy prawa (art. 97) ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT UE i od tego momentu każdy jego zakup na cele prowadzonej działalności rolniczej podlega...

Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 15:35