Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Polityka spójności 2021-2027: na co będzie można wydać blisko 10 mld euro?

W latach 2021 -2027 z polityki spójności na wsparcie obszarów wiejskich Polska otrzyma ok. 10 mld. euro. To dwukrotnie więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Na co będzie można wydać te dotacje?

wk25 maja 2022, 11:59

Sejmowa komisja rolnictwa wysłuchała informacji „na temat wsparcia obszarów wiejskich i rolnictwa ze środków programów polityki spójności w perspektywie 2021-2027 w formie dedykowanych instrumentów na działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, o których mowa w Umowie Partnerstwa dla Realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce”.

– Polityka spójności finansuje realizację celów wynikających z rozporządzenia ogólnego na terenie całego kraju. Jest adresowana horyzontalnie do wszystkich obszarów, w tym obszarów wiejskich. Samorządy gmin wiejskich i miejsko–wiejskich oraz mieszkańcy wsi (w tym również rolnicy) będą beneficjentami wsparcia realizowanego w ramach krajowych lub regionalnych programów współfinansowanych ze środków polityki spójności – mówił w Sejmie wiceminister Rafał Romanowski.

Umowa Partnerstwa

Każdy z tych programów będzie realizował założenia Umowy Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce, która określa kontekst strategiczny wykorzystania polityki spójności w wymiarze tematycznym i terytorialnym. Umowa Partnerstwa wskazuje również podział środków przyznanych Polsce z polityki spójności na realizację programów krajowych i regionalnych na lata 2021-2027 w oparciu o obowiązujące ramy finansowe UE.

Umowa Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 w Polsce została przekazana do oceny Komisji Europejskiej 15 grudnia 2021 r.

Potrzeba wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków polityki spójności została podkreślona w Umowie Partnerstwa dla realizacji Polityki Spójności 2021-2027 zarówno w części diagnostycznej jak również strategicznej – tłumaczył posłom wiceminister R. Romanowski.

Dwukrotnie więcej!

W odniesieniu do zapisów Umowy Partnerstwa dla poprzedniego okresu programowania 2014-2020 w nowej Umowie Partnerstwa na lata 2021-2027 zwiększono blisko dwukrotnie wartość przewidywanej alokacji na rzecz dedykowanych instrumentów wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. „Szacuje się, że w ramach polityki spójności może zostać przeznaczonych ok. 10 mld EUR w formie dedykowanych instrumentów we właściwych programach krajowych i regionalnych na działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.” (w perspektywie 2014-2020 kwota ta wynosiła 5,2 mld euro, tj. około 6% całkowitego budżetu Umowy Partnerstwa 2014-2020)” – czytamy w informacji przygotowanej dla posłów przez MRiRW.

 


Na co będzie można wydać dotacje?


Pozostało 55 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ