StoryEditor

Pomoc suszowa 2022: Ponad 591 z 600 mln zł trafiło do rolników

Kończy się 2022 rok i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kończy akcję wypłacania rolnikom tzw. nadzwyczajnej pomocy suszowej, na którą przeznaczone zostały środki z budżetu krajowego w wysokości 600 mln zł. Do 30 grudnia rolnikom przekazano na konta bankowe 591,4 mln zł. Czy w 2023 roku będzie jeszcze jeden nabór wniosków na pomoc suszową?
30.12.2022., 17:12h

Jak informuje ARiMR, dobiegła końca realizacja płatności w ramach wsparcia dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach powstały w 2022 roku straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dobiegła końca. Na konta bankowe ok. 217 tys. rolników trafiło blisko 591,4 mln zł.

Przypomnijmy, że nabór wniosków o takie wsparcie zakończył się 30 listopada 2022 r., a dofinansowanie z tytułu strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, które wystąpiły w 2022 roku było wypłacane rolnikom od 13 grudnia. 

Budżet przeznaczony na tę pomoc to 600 mln zł. Rolnicy złożyli ok. 230,5 tys. wniosków na kwotę ponad 1 mld 149 mln zł. W związku z tym konieczne było ustalenie współczynnika korygującego – 0,52.  Po jego zastosowaniu finalne stawki stawki dofinansowania wyniosły 2 600 zł w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej oraz 5 200 zł – w przypadku gdy zgodnie ze złożonym wnioskiem szkody w gospodarstwie rolnym wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.

Czy będzie kolejny nabór wniosków na pomoc suszową?Podczas konferencji prasowej podsumowującej 2022 rok w rolnictwie oraz działania MRiRW na rzecz rolników dziennikarze pytali wicepremiera i ministra finansów Henryka Kowalczyka o to, czy będzie nabór wniosków o przyznanie pomocy suszowej za straty poniesione w uprawach rolnych w 2022 roku. Chodzi tu oczywiście nie o tzw. nadzwyczajna pomoc suszową z budżetu krajowego, tylko o wsparcie przyznawane rolnikom w ramach pomocy de minimis w rolnictwie.

- Jeszcze nie zakończył się rok 2022 i dlatego ta pomoc suszowa jest realizowana na razie  tylko w charakterze socjalnym dla rodzin rolniczych, która nie wchodzi w zakres pomocy de minimis. Po zakończeniu tej pomocy będziemy wydawali rozporządzenia w sprawie pomocy suszowej dla pozostałych osób, które nie zostały uwzględnione w tym naborze lub zostały uwzględnione w niewystarczający sposób - mówił Henryk Kowalczyk.

oprac. bcz na podst ARiMR

Fot. Envato Elements

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:22