StoryEditor

Sejm o KPS i WPR: Nowe przepisy będą promować małe i średnie gospodarstwa rolne?

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem w życie Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że nowe przepisy będą promować małe i średnie gospodarstwa. Ale posłowie dopytują dlaczego w takim razie rząd zrezygnował z tzw. cappingu, co jest korzystne dla największych gospodarstw w kraju. 
27.09.2022., 21:09h

Przypomnijmy, że Polska znalazła się w grupie 7 krajów, który jako pierwsze uzyskały akceptację Komisji Europejskiej dla swojego Planu .

Plan Strategiczny przewiduje wzmocnienie ukierunkowania na cele środowiskowo-klimatyczne związane z Europejskim Zielonym Ładem. Wzmocnienie roli postępu technologicznego i innowacyjności oraz rosnącą rolę doradztwa i nauki – mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Ryszard Bartosik.

Szerokie konsultacje społeczne Krajowego Planu Strategicznego

Przedstawiciel resortu rolnictwa szczegółowo opisał Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej i podkreślił, że jego ostateczny kształt był efektem szerokich konsultacji społecznych. Dlatego na ostatniej prostej wprowadzono do Planu Strategicznego daleko idące zmiany polegające na dodaniu interwencji poprawiającej dobrostan zwierząt. Budżet na takie działania zwiększono do 1,4 mld euro. Wprowadzono także m.in. zmiany w zakresie rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi.

Małe i średnie gospodarstwa rolne z priorytetem

W PS mają być kontynuowane dotychczasowe działania np. uproszczony system płatności bezpośrednich,...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:54