StoryEditor

Spiesz się ze złożeniem wniosku! O dopłacie do pszenicy i gryki zadecyduje kolejność

Zgodnie z zapowiedzią szefa resortu rolnictwa ruszył nabór wniosków o dopłaty do pszenicy i gryki, które sprzedano między 15 kwietnia br., a 30 czerwca br. ARiMR zaznaczyła jednak, że o dopłatach decyduje kolejność złożenia wniosków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że o dopłatach do pszenicy i gryki zadecyduje kolejność złożenia wniosków. Jak podaje tygodnik-rolniczy.pl ta informacja została potwierdzona w biurze prasowym ARiMR. Rolnicy, którzy zdecydują się na złożenie wniosku na chwilę przed końcem naboru, a więc przed 31 lipca mogą nie doczekać się należnych im pieniędzy.

Rolnicy niesprawiedliwie traktowani – kto pierwszy ten lepszy

Budżet na dopłaty do pszenicy i gryki nie jest duży, więc wielu rolników, którzy zdecydują się na złożenie wniosku w ostatnich dniach naboru, mogą nie dostać pieniędzy. Z tym nie zgadza się Wielkopolska Izba Rolnicza. WIR alarmuje, że jest to niesprawiedliwe traktowanie rolników.
- Większość rolników dopiero w chwili ogłoszenia naboru dowiedziała się, że te wnioski będą przyjmowane i realizowane na zasadzie kolejności zgłoszenie. Rozporządzenie w tej sprawie nie było konsultowane z izbami rolniczymi – zaznacza WIR.

- Nie rozumiemy, dlaczego Pan Minister zdecydował się na takie rozwiązanie. W tych dniach otrzymujemy bardzo dużo telefonów, od oburzonych tą sytuacją rolników. Naszym zdaniem, jeśli ogłasza się taki program, to wsparcie należy się każdemu rolnikowi, a nie tylko tym, którzy będą w stanie szybko złożyć wniosek – zaznacza Piotr Walkowski, prezes WIR.

Kiedy należy złożyć wniosek, by otrzymać dopłatę do pszenicy?

Nabór wniosków o dopłaty do pszenicy zostanie przeprowadzony przez ARiMR. Wnioski można składać od 12 czerwca do 31 lipca 2023 r.

Jakie są stawki dopłat do pszenicy i gryki?

Pszenica sprzedana od 15 kwietnia do 14 maja:
  • 2200 zł/ha w całej Polsce
Pszenica sprzedana od 15 maja do 30 czerwca:
  • 3025 zł/ha w całej Polsce
Dopłaty do gryki:
  •  875 zł na 1 ha powierzchni upraw gryki położonych w województwie lubelskim
 i podkarpackim;
  • 805 zł na 1 ha powierzchni upraw gryki położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i podlaskim;
  • 700 zł na 1 ha powierzchni upraw gryki położonych w pozostałych województwach


Więcej o dopłatach przeczytasz tutaj:  Dopłaty do zbóż i gryki: ruszył nabór! Pobierz wniosek i sprawdź jakie zasady i stawki!

Wszyscy otrzymają dopłaty

Jak poinformowała dzisiaj (15.05.2023) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wszyscy otrzymają wsparcie. 

- W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi przyznawania pomocy producentom pszenicy i gryki w ramach naboru prowadzonego od 12 czerwca do 31 lipca 2023 r. uprzejmie wyjaśniamy, że wnioski będą rozpatrywane według kolejności składania i w ten sposób będzie również wypłacane wsparcie. Na ten cel przewidziano 2 mld zł. Zapraszamy do składania wniosków. Jeżeli okaże się, że pula środków nie będzie wystarczająca, zostanie ona zwiększona, tak aby wszyscy, którzy spełniają warunki do otrzymania pomocy, uzyskali ją - czytamy w komunikancie, wystosowanym przez ARiMR. 

Bernat Patrycja na podst. Kamila Szałaj tygodnik-rolniczy.pl
fot. enavto.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 20:51