Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Sprzedaż kombajnu - co z podatkiem VAT przy takiej transakcji?

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Jestem podatnikiem czynnym od 2018 r., kiedy w ramach PROW kupiłem m.in. nowy kombajn zbożowy. Kilka lat wcześniej kupiłem za granicą używany kombajn zbożowy, który teraz chciałbym sprzedać sąsiadowi ryczałtowemu. Czy muszę naliczyć VAT od takiej transakcji?

30 lipca 2021, 12:00
Od kilku lat z art. 43 ustawy nie ma pojęcia towarów używanych i każdy towar używany do celów sprzedaży opodatkowanej przy zbyciu jest obłożony stawką 23% VAT. Zatem w tym przypadku kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy stary kombajn był wykorzystywany w gospodarstwie. Jeśli ten kombajn nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych (przypominamy, że nie jest to obowiązkowe z punktu widzenia ustawy o VAT, ale US często tego wymagają jako śladu działalności gospodarcze), nie kupowano do niego części zamiennych, usług napraw i paliwa – to można założyć, że ten kombajn wchodzi do majątku osobistego podatnika i może być sprzedany bez VAT, na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jednocześnie przepisy nie zabraniają sprzedaży takiego towaru na fakturę z VAT.

Roman Włodarz


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)