StoryEditor

Sprzedaż kombajnu - co z podatkiem VAT przy takiej transakcji?

Pytanie Czytelnika: Jestem podatnikiem czynnym od 2018 r., kiedy w ramach PROW kupiłem m.in. nowy kombajn zbożowy. Kilka lat wcześniej kupiłem za granicą używany kombajn zbożowy, który teraz chciałbym sprzedać sąsiadowi ryczałtowemu. Czy muszę naliczyć VAT od takiej transakcji?
27.07.2021., 14:07h
Od kilku lat z art. 43 ustawy nie ma pojęcia towarów używanych i każdy towar używany do celów sprzedaży opodatkowanej przy zbyciu jest obłożony stawką 23% VAT. Zatem w tym przypadku kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy stary kombajn był wykorzystywany w gospodarstwie. Jeśli ten kombajn nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych (przypominamy, że nie jest to obowiązkowe z punktu widzenia ustawy o VAT, ale US często tego wymagają jako śladu działalności gospodarcze), nie kupowano do niego części zamiennych, usług napraw i paliwa – to można założyć, że ten kombajn wchodzi do majątku osobistego podatnika i może być sprzedany bez VAT, na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jednocześnie przepisy nie zabraniają sprzedaży takiego towaru na fakturę z VAT.

Roman Włodarz
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:25