StoryEditor

Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wzrośnie do 2 zł/l. Jest zgoda KE!

Rząd postanowił podnieść stawkę zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. Decyzja wymagała zgody KE. Kto otrzyma wsparcie i kiedy można złożyć wniosek?
15.05.2023., 15:05h

O podwyższeniu kwoty zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego rozmawiano w ubiegłym tygodniu w Sejmie. W kwietniu skierowano wniosek o wyrażenie zgody na podniesienie stawki do Komisji Europejskiej. Decyzja wymagała zgody, ponieważ każdorazowa pomoc tego typu może wpływać za zaburzenie konkurencyjności rolników na rynku UE.

- Rząd chce zwiększyć środki na zwrot kosztów zakupu oleju napędowego dla producentów rolnych. W tzw. drugim okresie składania przez rolników wniosków o zwrot podatku, tj.  od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r., zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wyniesie 2 zł – informował rząd w kwietniu.

O wydaniu zgody poinformował Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa KE na Twitterze.

  

- Celem działania jest wsparcie uprawnionych beneficjentów poprzez łagodzenie skutków rosnących kosztów kluczowego nakładu do produkcji rolnej paliwa, a tym samym zapewnienie stabilnego poziomu cen – wyjaśnia Janusz Wojciechowski.

Rząd szacuje wydatki z budżetu państwa na kwotę 616,6 mln zł 55 mln zł z tytułu dodatkowego limitu na świnie, owce, kozy i konie oraz 561,6 mln zł z tytułu zwiększenia zwrotu podatku o 80 gr w przypadku oleju napędowego.

Jakie są nowe zasady zwrotu podatku akcyzowego dla hodowców?

Roczny limit przysługujący do wyliczenia zwrotu podatku akcyzowego w odniesieniu do producentów świń wyniesie 4 l do 1 świni liczonej jako średnia roczna liczba świń będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku. Producenci owiec, kóz i koni będą mogli ubiegać się o zwrot za 40 l na 1 DJP. Liczba zwierząt, która będzie brana pod uwagę odnosi się do roku poprzedniego w stosunku do roku, którym składany jest wniosek.

Kiedy hodowcy będą mogli składać wnioski i co trzeba dołączyć?

We wniosku będzie trzeba umieścić oświadczenie o średniej rocznej liczbie świń lub DJP w odniesieniu do owiec, kóz i koni potwierdzone przez biura powiatowe ARiMR.

Hodowcy świń, owiec, kóz i koni będą mogli wnioskować o zwrot od 1 do 31 sierpnia. Do wniosków jako dowód zakupu paliwa trzeba dołączyć faktury VAT albo ich kopie wystawione od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 lipca 2023 r. stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

dkol
Fot. archiwum TAP

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 21:49