StoryEditor

Dopłaty 2023: Czy można połączyć ekoschematy z rolnictwem zrównoważonym?

Rolnictwo ekologiczne, rolnictwo zrównoważone, rolnictwo węglowe - jak te wszystkie terminy odnoszą się do ekoschematów i płatności, które w ramach nich rolnik może otrzymać? To pytania, na które staraliśmy się odpowiedzieć podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce".

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące ekoschematów w kontekście  rolnictwa zrównoważonego. Pytanie brzmiało: Czy można łączyć ekoschematy z rolnictwem zrównoważonym?

- Rolnictwo zrównoważone można łączyć z następującymi ekoschematami: rośliny miododajne (ale nie mogą stanowić jednej z 4 największych upraw), stosowanie płynnych nawozów naturalnych, uproszczone systemy uprawy oraz biologiczna ochrona roślin. - wskazał Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Na czym polega rolnictwo zrównoważone?


Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej społecznej akceptacji.   

Lista dobrych praktyk zrównoważonego rolnictwa

Zapewnienie stabilności finansowej gospodarstwa – zrównoważone może być jedynie gospodarstwo, które jest trwałe i maj...
Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. czerwiec 2024 19:42