StoryEditor

Bruksela wstrzymała pieniądze na dopłaty do zbóż. Minister Telus uspokaja rolników

Wszystko wydawało się dogadane, a tymczasem niespodzianka. Komisja Europejska nie wydała dziś zgody na przekazanie 100 mln euro pomocy rolnikom z pięciu krajów przyfrontowych, w tym Polski. Minister rolnictwa Robert Telus zapewnił jednak, że nawet gdyby pieniądze z UE nie wpłynęły, to rząd będzie wypłaty pomocy dla rolników realizował.
12.05.2023., 23:05h

Komisja Europejska wstrzymała decyzję o przyznaniu dopłat do zbóż i innej pomocy

Dziś miała zapaść decyzja KE ws. unijnych pieniędzy dla rolników poszkodowanych przez import zbóż z Ukrainy. Chodzi o 100 mln euro, z czego do polskich rolników miało trafić 40 mln euro. Ale w związku z tym, że Słowacja i Węgry nie cofnęły zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy, KE odroczyła decyzję o przyznaniu pomocy.

Poza tym wsparcie to kwestionują ministrowie rolnictwa 12 krajów (Francji, Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Estonii, Niemiec, Grecji, Irlandii, Luksemburga, Holandii i Słowenii). Wystosowali list do KE, w którym skrytykowali Brukselę za decyzje dotyczące pomocy pięciu krajom poszkodowanym przez nadmiar zboża z Ukrainy. 

Minister uspokaja rolników: Będą obiecane dopłaty do zbóż, nawozów i paliwa

W związku z powyższym minister rolnictwa Robert Telus zorganizował dziś spotkanie online z ministrami rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.

- Słowacja anulowała dziś swoje ograniczenia ws. importu produktów rolnych z Ukrainy. Węgry też mają znieść swoje zakazy. Więc to dobra informacja dla Komisji Europejskiej, która przesunęła termin decyzji o środkach dla naszych krajów, ponieważ niektóre kraje nie zdjęły swoich jednostronnych obostrzeń – zaznaczył Telus. 

Szef resortu rolnictwa uspokoił jednocześnie rolników, by nie martwili się, że otrzymają niższe dopłaty. Przekonywał, nawet gdyby pieniądze z UE nie wpłynęły, „poradzimy sobie bez nich”.

- Nasze wszystkie obietnice, które złożyliśmy rolnikom, wprowadzamy. będziemy realizować mimo tych chwilowych nieporozumień z Komisją Europejską – zapowiedział Telus.

Wspólny list do wszystkich krajów UE ws. kryzysu zbożowego

Minister Telus poinformował też, że wraz z państwami przyfrontowymi wystąpi do wszystkich krajów Unii Europejskiej z pismem, w którym wyjaśni, jaka jest rzeczywista sytuacja na rynkach tych państw. 

- Mamy wrażenie, że kraje nie do końca wiedzą, co się u nas dzieje. Dlatego chcemy wystosować takie pismo do wszystkich członków Unii Europejskiej z opisem sytuacji, jaka jest z naszych państwach – zaznaczył Telus.

Zboże z Ukrainy może nadal trafiać do Polski

Robert Telus wyjaśnił, że w piśmie koalicji krajów przyfrontowych zwróci uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim poruszona zostanie kwestia tego, że unijny zakaz importu nie obejmuje towarów sprowadzanych z Ukrainy w oparciu o umowy podpisane przed wejściem w życie tego rozporządzenia, czyli przed 2 maja 2023 r.

- To jest niebezpieczna sprawa, bo niektóre firmy będą mogły to wykorzystywać i na przykład antydatować umowy, by wprowadzić na rynki naszych krajów swoje produkty – zaznaczył Telus.

W liście kraje chcą także zaapelować o solidarność europejską i o przedłużenie termin obowiązywania zakazu wwozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do końca roku. Obecny zakaz wygasa 5 czerwca 2023 roku. 

Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry będą też apelować o jak najszybsze podjęcie decyzji w sprawie uruchomienia pomocy dla rolników.  

Kamila Szałaj

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 22:11