StoryEditor

Ekoschematy: Czy wymóg 80 proc. gruntów pod okrywą na zimę jest we wszystkich krajach UE?

Nowe dopłaty bezpośrednie wprowadzają wiele zmian w zasadach praktyk rolniczych, które będą dodatkowo premiowane płatnościami w ramach ekoschematów. Ale ekoschematy to nie tylko dodatkowe pieniądze, ale też i wymogi oraz zobowiązania. Jednym z nich jest obowiązek utrzymania w okresie zimowym 80 proc. gruntów pod okrywą.
11.05.2023., 16:05h

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące wymogu posiadania 80 proc. gruntów pod okrywą w okresie zimowym. Pytanie brzmiało: Czy wymóg 80% gruntów pod okrywą na zimę jest dla wszystkich krajów jednakowy, jeżeli chodzi o termin i odsetek utrzymania?

W każdym kraju UE jest inaczej

- Nie, to nie jest warunek równo obowiązujący we wszystkich krajach Unii. Państwa członkowskie różnie podeszły do tego wymogu. Większość w tym nasi sąsiedzi: Słowacy i Czesi wymagają okresów jesienno-zimowych, tak jak w Polsce. Kilka państw północnych wymaga okrywy na poziomie 50-60%, a inne - jak Francja - wskazały okresy pożniwne, kiedy występują intensywne opady. Są też państwa, które wskazały, że pod okrywą ma być 100% gruntów  - wyjaśnił Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Przypomnijmy, że ten wymóg to inaczej norma GAEC 7, która obowiązuje już od tego roku. Sprawdź wszystkie normy GAEC!


Norma GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach

Norma GAEC 6, stanowi kontynuację normy obowiązują...

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 13:55