StoryEditor

Susza 2019: KE zgodziła się na wcześniejszą wypłatę zaliczek i zmiany w zazielenieniu!

Komisja Europejska poinformowała, że państwa członkowskie zgodziły się na wszystkie środki wsparcia, które Bruksela im zaproponowała w związku z panującą w Europie suszą.
28.08.2019., 15:08h
„Państwa członkowskie zgodziły się na szereg środków wsparcia zaproponowanych przez Komisję w celu złagodzenia trudności finansowych, z którymi borykają się rolnicy w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz w celu zwiększenia dostępności paszy dla zwierząt” – czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej.

Kwestię udzielenia pomocy państwom członkowskim skomentował także unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan.

– Od początku pojawienia się ekstremalnych zjawisk klimatycznych uważnie śledzimy sytuację i jesteśmy gotowi wesprzeć naszych rolników. Komisja pozostaje w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi i w razie konieczności szybko reaguje. Środki te powinny wspomóc europejskich rolników finansowo i nie dopuścić do niedoboru zielonki dla ich zwierząt gospodarskich – mówił Hogan.

Zaliczki płatności bezpośrednich i z PROW

Działania, które uzgodniono dziś na posiedzeniu Komisji przedstawiciele państw członkowskich, obejmują możliwość zwiększenia płatności zaliczkowych i kilka wyjątkowych odstępstw od zasad zazieleniania, aby pomóc rolnikom w zapewnieniu wystarczającej ilości paszy dla swoich zwierząt. Poszkodowani rolnicy będą mogli otrzymać wyższy odsetek przysługujących im płatności w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) w celu poprawy ich płynności finansowej.

W praktyce oznacza to otrzymanie przez rolników:
  • do 70% płatności bezpośrednich od połowy października,
  • 85% środków w ramach płatności finansowanych z PROW  (np. płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne) natychmiast po formalnym przyjęciu pakietu tych środków na początku września.

Zmiany w zasadach zazielenienia

Dozwolone będą również odstępstwa od niektórych zasad zazieleniania w celu zwiększenia dostępności paszy. Obejmuje to możliwość:
  • uznania gruntów ugorowanych za uprawy odrębne lub za obszar proekologiczny, mimo że odbywał się na nich wypas lub zebrano z nich plony,
  • wysiewu międzyplonów jako siewu czystego (a nie, jak się obecnie wymaga, jako mieszanki upraw), jeżeli są one przeznaczone do wypasu lub produkcji zielonki,
  • skrócenia minimalnego 8-tygodniowego okresu międzyplonów, tak aby rolnicy mogli potem na czas wysiać uprawy ozime.

Kolejne kroki Komisji

Po dzisiejszej decyzji pakiet środków powinien zostać formalnie przyjęty na początku września. Komisja będzie nadal utrzymywała kontakt ze wszystkimi państwami członkowskimi w kwestii skutków suszy.

oprac. bcz na podst. KE
Fot. Daleszyński
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 11:06