StoryEditor

Trwają negocjacje w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich

Polski rząd krytycznie ocenia propozycje skali wyrównania dopłat bezpośrednich jaką zaproponowała Komisja Europejska. Negocjacje trwają, a rozstrzygnięcia możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.
13.03.2020., 14:03h
O sprawę wyrównania dopłat bezpośrednich zapytała w interpelacji posłanka Katarzyna Osos z Platformy Obywatelskiej. W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński zapewnił, że od początku działalności rządów Prawa i Sprawiedliwości po wygranych wyborach w 2015 roku resort rolnictwa prowadził aktywne działania dotyczące kwestii wyrównania płatności bezpośrednich, a obecny rząd PiS kontynuuje tę aktywność.

Niemniej, wiceminister Giżyński, zauważył, że możliwość realizacji postulatu wyrównania płatności bezpośrednich pomiędzy państwami UE związana jest z cyklem politycznym prac nad wielkością i kształtem kolejnego wieloletniego budżetu UE.

Obecnie dyskutowany jest budżet UE (Wieloletnie Ramy Finansowe) na lata 2021-2027. Punktem wyjścia do tych dyskusji są propozycje przedstawione przez Komisję Europejską w maju 2018 r. Negocjacje przedłużają się, ale ich rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu 2020 r.

Na początku procesu negocjacji WRF 2021-2027 zdecydowano na forum Rady UE, że to w ramach tych właśnie dyskusji ustalony zostanie nie tylko ogólny poziom wydatków na WPR w okresie 2021-2027, ale również rozwiązania doty...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 11:58