StoryEditor

Użyczenie maszyny a VAT?

Nasza grupa producencka użycza swoim członkom, również podatnikom VAT, ciągniki i maszyny, ale chcemy wystawiać na to faktury VAT. Czy jest to lepsze rozwiązanie od umowy użyczenia?
26.09.2017., 11:09h
Nasza grupa producencka użycza swoim członkom, również podatnikom VAT, ciągniki i maszyny, ale chcemy wystawiać na to faktury VAT. Czy jest to lepsze rozwiązanie od umowy użyczenia?

Wystawienie faktury VAT oznacza, że czynność była odpłatna, a więc nie ma mowy o użyczeniu, które z zasady kodeksowej jest czynnością nieodpłatną – odpowiada Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Zatem w przypadku maszyn i ciągników mamy do czynienia ze świadczeniem usługi. Może to być klasyczna usługa rolnicza, a więc wykonanie konkretnego zabiegu agregatem z obsługą (Usługi związane z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt PKD ex 01.6), albo wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń rolniczych, bez obsługi (PKD 77.31.10.0).

W pierwszym przypadku stawka podatku VAT wynosi 8%, a w drugim 23%, ponieważ wynajem i dzierżawa maszyn bez obsługi nie jest wymieniona w Załączniku nr 5, określającym wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką obniżoną. Wystawione faktury VAT za usługi i najem są oczywiście podstawą do rozliczenia VAT po stronie czynnego podatnika VAT.

Porównując to do umowy użyczenia z VAT wyliczonym na podst...
Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:45