StoryEditor

Wymiana barterowa z sąsiadami - jak rozliczać VAT z takich transakcji?

Pytanie Czytelnika: Jestem podatnikiem czynnym produkującym ziemniaki jadalne. Ponieważ nie mam produkcji zwierzęcej, wymieniam siano na obornik z sąsiadami, będącymi rolnikami ryczałtowymi. Jak rozliczać VAT z takich transakcji? Czy muszę mieć kasę fiskalną?
27.07.2021., 15:07h
W omawianym przypadku mamy do czynienia z wymianą barterową, która jest unormowana w KC, ale nie w ustawie o VAT. Dostawa siana za obornik w rozumieniu przepisów VAT to dwie oddzielne transakcje kupna-sprzedaży, podlegające każdorazowo i oddzielnie opodatkowaniu VAT.  Rolnik – czynny podatnik VAT nabywa produkty rolne (obornik) od rolnika ryczałtowego, a rolnik ryczałtowy nabywa produkty rolne (siano) od podatnika czynnego.

Zatem nabycie obornika od rolnika ryczałtowego powinno być udokumentowane fakturą VAT-RR ze zwrotem zryczałtowanym 7%. Z kolei sprzedaż siana przez podatnika czynnego rolnikowi ryczałtowemu (lub osobie fizycznej) może być traktowana jako sprzedaż bezfakturowa lub fakturowa (na żądanie nabywcy – bez jego NIP).

Odrębnym problemem jest kwestia kasy fiskalnej u naszego podatnika czynnego – jeśli ją już ma, sprzedaż siana musi być zarejestrowana, jeśli nie – ma limit graniczny 20 tys. rocznie (sprzedaży dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych), po przekroczeniu którego kasa musi być zainstalowana.

Roman Włodarz
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 17:59