StoryEditor

Zwolnienie z VAT przy sprzedaży działek budowlanych

Pytanie: Jestem rolnikiem ryczałtowym na powierzchni ok. 30 ha. Gospodarstwo przejąłem w spadku 15 lat temu. W skład gospodarstwa wchodzi działka rolna o pow. ok. 0,20 ha, którą przez kilka lat wydzierżawiałem pod komis samochodowy. Teraz chciałbym podzielić tę działkę na 3 działki budowlane i sprzedać. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z VAT?
04.11.2019., 15:11h
Odpowiedź: Należy założyć, że przedmiotowa działka rolna jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. Zatem literalnie transakcja zbycia powinna być opodatkowana 23% VAT. Jednak wg obecnej linii orzeczniczej, jeśli taka transakcja dotyczy majątku osobistego i nie ma charakteru profesjonalnego (jest sporadyczna), to nie podlega VAT.

Jednak mamy tutaj ważną okoliczność przekreślającą możliwość zwolnienia z VAT – jest to fakt wydzierżawiania (w przeszłości) przedmiotowej działki na cele nierolnicze. Taka dzierżawa gruntu rolnego jest w orzecznictwie krajowym i TSUE traktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej w związku z czym przedmiot tej działalności nie może korzystać przy sprzedaży ze zwolnienia z VAT. W tej sytuacji Czytelnik w momencie podpisywania aktu notarialnego stanie się wyłącznie dla tej transakcji czynnym podatnikiem VAT i musi odprowadzić 23% VAT. (patrz np. wyroku NSA z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt I FSK 1805/11, gdzie wyrażono pogląd, że jeżeli działalność w zakresie dzierżawy gruntu cechuje się zarówno powtarzalnością, jak i długim okresem trwania, to grunt wykorzystywany j...
Pozostało 31% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 22:29