StoryEditor

Raport USDA: najważniejsze zmiany dla zbóż

Eksperci amerykańskiego departamentu rolnictwa obniżają szacunki zbiorów pszenicy i kukurydzy w sezonie 2022/23 oraz redukują zapasy końcowe.
13.10.2022., 12:10h

PSZENICA

Globalne prognozy dotyczące zbiorów pszenicy w sezonie 2022/23 są w październikowym raporcie obniżane o 2,2 mln t, do 781,7 mln t w wyniku zmniejszonej produkcji w Stanach Zjednoczonych i Argentynie, których nie rekompensują wyższe szacunki zbiorów dla UE. Należy jednak zauważyć, że są to korekty miesiąc do miesiąca, ale nadal światowa produkcja utrzymuje się na rekordowym poziomie.

 

W USA redukcja zbiorów o 3,6 mln t pszenicy, do 44,9 mln t powoduje, że tegoroczne zbiory będą podobne do tych sprzed roku. Argentyńska produkcja w bieżącym raporcie  zostaje obniżona o 1,5 mln t, do 17,5 mln t, w wyniku zmniejszenia zarówno powierzchni, jak i plonów, przy utrzymujących się suchych warunkach pogodowych. Będzie to aż o 5 mln t mniej niż w roku ubiegłym. Unijna produkcja wzrosła o 2,7 mln t, do 134,8 mln t, głównie na podstawie wyższych szacunków rządowych danych statystycznych z Polski i Niemiec. I tak jest to jednak o 3,5 mln mniej niż w sezonie 2022/23.

 

Wraz ze spadkiem zbiorów 0,9 mln t zmniejsza się globalna konsumpcja, w efekcie mniejszej ilości wykorzystania na żywność, nasiona i zastosowania przemysłowego. Tegor...

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 21:16