StoryEditor

Raport USDA: nieznaczne zmiany, ale uwaga na soję

W swoim listopadowym raporcie eksperci ministerstwa rolnictwa USA do zbożowych bilansów wprowadzili nieznaczne zmiany, nieco mocniej modyfikowane są natomiast prognozy dla soi.
10.11.2022., 12:11h


PSZENICA

Opublikowany właśnie nowy raport USDA przynosi niewielkie zmiany tylko nieznacznie wpływające na zapasy końcowe pszenicy . O ile szacunki produkcji w sezonie 2022/23 wzrastają o 1 mln 1 do 782,7 mln t, to na globalne zapasy na koniec bieżącego sezonu wpływa to bardzo nieznacznie, bo wynosząc 267,8 mln t wzrastają one zaledwie o niecałe 300 tys. t.

Przyczyny takiego stanu rzeczy są bardzo oczywiste, bowiem wraz ze zbiorami o 1 mln t, w porównaniu do październikowego raportu wzrasta także światowa konsumpcja pszenicy, wynosząc już 791,2 mln t, co o 9 mln t przekracza łączne zbiory.
KUKURYDZA

W aktualizacji prognoz dotyczących kukurydzianego bilansu zmiany są jeszcze mniejsze, zbiory spadając w porównaniu do ubiegłego miesiąca jedynie o 250 tys. t nadal są powyżej 1 mld 168 mln t. O podobne ilości kurczy się eksport kukurydzy wynosząc 182,7 mln t.

Za to zużycie rośnie o 750 tys. ton, co wpływa na stoki końcowe, kurczące się do 300,8 mln t, a więc o 400 tys. t w porównaniu z październikowymi prognozami.
SOJA

W soi zmiany są dla rynku zdecydowanie bardziej istotne i nie tak oczywiste. Bowiem nieznacznie, bo o 450 tys. t obniżane sza...

Pozostało 39% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 23:28