StoryEditor

Raport USDA: wojna zwiększa zapasy pszenicy, które są nie do ruszenia

Wojenna akcja militarna Rosji w Ukrainie znacznie zwiększyła niepewność podaży i popytu w regionie i na świecie. Marcowy raport amerykańskich ekspertów stanowi wstępną ocenę krótkoterminowych skutków tych działań.
11.03.2022., 15:03h

Marcowa prognoza światowego bilansu pszenicy w sezonie 2021/22  dotyczy wyższej produkcji, zmniejszenia handlu i zużycia oraz większych zapasów końcowych.

Analizując bilans kukurydzy, USDA skutki wojny w Ukrainie zdaje się dostrzegać jedynie w zakresie spadku eksportu.

Pszenica

Globalna produkcja wzrasta o 1,9 mln t, do 778,52 mln t.
Dzieje się tak głównie dzięki wzrostom w Australii, gdzie zaktualizowane szacunki ABARES podniosły produkcję o 2,3 mln t, do rekordowych 36,3 mln t.

Światowy eksport zmniejsza się o 3,6 mln t, do 203,1 mln, co oznacza, że zakładany spadek eksportu z Ukrainy i Rosji, tylko częściowo równoważą podwyżki w Australii i Indiach.
Eksport pszenicy z Ukrainy jest obniżony o 4 mln ton do 20 mln, ponieważ konflikt w tym kraju prawdopodobnie na dłużej zakłóci handel z regionu Morza Czarnego.
Eksport Rosji jest zmniejszony o 3 mln t, do 32 mln t, ponieważ oczekuje się, że transport drogą morską będzie ograniczony przez konflikt, a dodatkowo zaczną działać nałożone na Rosję sankcje gospodarcze.
Częściowo te redukcje rekompensują wzrosty w eksporcie z Australii i Indii, odpowiednio o 2 i 1,5 mln t. Zwiększona produkcja i konkurencyjne ceny podniosą eksport z Australii do rekordowego poziomu. Australijski eksport pszenicy wyniesie 27,5 mln t. Natomiast wysokie tempo eksportu Indii będzie się utrzymywać ze względu na duże zapasy i rosnące ceny na świecie, tym samym wyniesie 8,5 mln t.

Z mniejszym importem muszą liczyć się takie kraje jak: Turcja, Egipt, UE, Afganistan, Algieria, Kenia, Pakistan, Tanzania i Jemen, głównie ze względu na ograniczoną dostępności pszenicy z Basenu Morza Czarnego i wyższych cen światowych.

Dlatego obniżona została prognoza globalnego zużycia pszenicy w sezonie 2021/22 o 0,8 mln t, do 787,3 mln t. Dzieje się tak przy niewielkich spadkach w wielu krajach, w tym Indiach, których nie są w stanie skompensować wzrosty konsumpcji w Australii i Ukrainie.

Globalne zapasy końcowe wzrosły o 3,3 mln t, do 281,5 mln t, a wzrost zapasów w Rosji o 2,5 mln t i w Ukrainie o 3 mln t, tylko częściowo równoważą spadki w Turcji, Indiach, i UE.

Kukurydza 
Światowe zbiory kukurydzy mają wzrosnąć o 0,8 mln t, do 1,206 mld t.

USDA prognozuje utrzymanie zbiorów kukurydzy w USA, a wzrost w pozostałych krajach. Głównie w Indiach i Rosji, które są częściowo skompensowane spadkami w Argentynie i RPA. W Indiach i Rosji produkcja kukurydzy rośnie wraz ze wzrostem szacunków plonów, które za to mają spadać w Argentynie (o 1 mln t) i RPA (o 0,7 mln t).

Światowy handel kukurydzą, zdaniem amerykańskich ekspertów ucierpi i spadnie o prawie 4 mln t, do niecałych 200 mln t. Rośnie eksporty kukurydzy ze Stanów Zjednoczonych o 1,8 mln t , do 63,5 mln t, ale zdecydowanie mocniej, bo o 5 mln t zmniejszy się sprzedaż zagraniczna z Ukrainy (27,50 mln t).

Pod wpływem większej konsumpcji (1,196 mld t), globalne zapasy kukurydzy spadają o 1,3 mln t, do 301,0 mln ton, co jest najniższą prognozą USDA od pięciu miesięcy, wynoszą jednak 8,5 mln ton więcej, niż na koniec poprzedniego sezonu.

oprac. Juliusz Urban fot. archiwum taP

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 13:59