StoryEditor

USDA: Pszenicy zbierzemy jeszcze trochę więcej, ale pozostałe zboża na minusie. Z zapasami odwrotnie!

Szacunki dotyczące światowych zbiorów pszenicy rosną, ale zapasy stale się kurczą. Zupełnie inaczej jest jednak w pozostałych zbożach.
12.02.2024., 09:50h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są najnowsze szacunki zbiorów pszenicy przez USDA?
  • W jakim kraju zbiory rosną, a gdzie spadają?
  • Jak wyglądać będzie eksport pszenicy w sezonie 2023/24?
  • O ile rośnie światowe zużycie pszenicy?
  • A co z zapasami pszenicy na koniec bieżącego sezonu?
  • Jakie zmiany notujemy w bilansie pozostałych zbóż?
  • Gdzie są największe redukcje zbiorów kukurydzy?
  • Czy zmienia się coś w eksporcie kukurydzy?
  • Czy zapasy kukurydzy rosną , czy się kurczą?
  • Jak wyglądają zbiory pozostałych zbóż w relacji do poprzednich sezonów?

Prognozy dotyczące pozostałych zbóż w tym miesiącu przewidują zmniejszoną produkcję, praktycznie niezmienione spożycie i niższe zapasy końcowe w porównaniu z zeszłym miesiącem.

Pszenica na lekkim plusie

USDA w swoim najnowszym lutowym raporcie nieznacznie jeszcze podniosło zbiory pszenicy w tym sezonie, podając za przyczynę wyższą niż się dotychczas spodziewano produkcję w Iraku i Argentynie. W związku z tym światowe zbiory pszenicy wzrastając o 0,8 mln t i wynosząc 785,74 mln t będą już tylko o 3,4 mln t mniejsze niż w poprzednim sezonie. Poza Argentyną, której zbiory według aktualnego raportu wzrosły o 0,5 mln t, do 15,5 mln t, u pozostałych największych producentów zbiory w zasadzie się nie zmieniły. Tylko UE notuje redukcję prognoz o 0,3 mln t, do 134 mln t.

Rośnie natomiast o 1,1 mln t, do 797,5 mln t globalna konsumpcja, głównie w wyniku większego wykorzystania w Indiach, gdzie rząd, aby zaradzić inflacji w dalszym ciągu sprzedaje rezerwy.

By zaspokoić rosnące potrzeby, światowy handel ulega podwyższeniu o 1,2 mln t, do 210,7 mln t, przy wyższym eksporcie Ukrainy (15 mln t), Argentyny (10,5 mln t) i Australii (19,5 mln t).

Prognozowane zapasy na koniec roku 2023/24 zostają obniżone o 0,7 mln t do 259,4 mln t, najniższego poziomu od sezonu 2015/2016.

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 23:02