StoryEditor

Raport USDA: kolejna, jeszcze większa obniżka zbiorów pszenicy

Wrześniowe globalne prognozy dla pszenicy na sezon 2023/24 związane są z korektami wszystkich wskaźników. W porównaniu z zeszłym miesiącem w dół lecą: podaż, konsumpcja, eksport i końcowe zapasy.  W kukurydzianym światowym bilansie tym razem zmiany są bardzo niewielkie.
13.09.2023., 13:09h

Amerykańscy eksperci szacują, że tegoroczne zbiory spadną o kolejne 3,3 mln t do 793,4 mln ton i będą już tylko o 3,5 mln t większe od efektów poprzedniego sezonu.

Zbiory pszenicy w dół

Aktualne redukcje przypisać należy przede wszystkim niższej produkcji w Australii, Kanadzie, Argentynie i UE, nieznacznie kompensowanych wzrostami dla Ukrainy.

Australijskie zbiory zostają zmniejszone o 3 mln ton do 26 mln ton ze względu na suchą pogodę w Australii Zachodniej, Nowej Południowej Walii i Queensland, co spowodowało obniżenie plonów i produkcję pszenicy aż o 13,6 mln t niższą od ubiegłorocznej.

Przy tych korektach Kanada ze zmniejszeniem o 2 mln t do 31,0 mln t wygląda już skromniej, ale należy pamiętać, że jest to już druga kolejna taka sama redukcja tegorocznych zbiorów, które w zeszłym sezonie wynosiły 34,3 mln t.

Do obniżek światowej podaży z jednomilionową korektą do 16,5 mln t przykłada się Argentyna. Także o milion ton redukowane są prognozy zbiorów pszenicy w UE, które wynosząc 134 mln t będą takie same jak w poprzednim sezonie.

Sytuację bilansową poprawia nieco 1,5-milionowy wzrost zbiorów na Ukrainie do 22,5 mln t.

Sta...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:35