StoryEditor

Raport USDA: z bardzo daleka nie widać oznak suszy, kolejny wzrost zbiorów i zapasów

Globalne prognozy amerykańskich ekspertów dotyczące pszenicy na rok 2023/24 przewidują jeszcze większe zbiory, zakładają wyższą konsumpcję, rosnący eksport i większe zapasy końcowe.
13.06.2023., 14:06h

Także aktualne szacunki dotyczące pozostałych zbóż przewidują większą produkcję, handel i zapasy końcowe w stosunku do poprzedniego miesiąca.

PSZENICA:

Przewiduje się, że szacunki zbiorów pszenicy wzrosną w porównaniu z poprzednim raportem o 10,4 mln t do 800,2 mln, głównie dzięki większej zakładanej produkcji w Rosji, Indiach, UE i Ukrainie.

Rosyjskie zbiory są podniesione o 3,5 mln ton do 85,0 mln t, podobne wzrosty szacuje się dla Indii których produkcja wzrasta do 113,5 mln t. UE zdaniem amerykańskich ekspertów zbierze 1,5 miliona t pszenicy więcej, zbiory w bieżącym roku wyniosą 140,5 mln t. Natomiast Ukraina wyprodukuje 1 mln t więcej i zbiory podwyższą się do 17,5 mln t.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że amerykańscy eksperci mają  We wszystkich tych krajach USDA podwyżki zbiorów motywuje korzystnymi warunkami pogodowymi na wiosnę, a aktualne oznaki suszy występujące w Europie nieco ignoruje, zapewne informacje docierające za Ocean przyjdą w z opóźnieniem w kolejnych bilansach.

Przy zdecydowanie większej podaży wzrosło też globalne zużycie, tym razem o 4,4 mln t do 796,1 mln t, głównie dzięki wyższemu wykorzystaniu na paszę...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:46