StoryEditor

Raport USDA: w zbożach wieje optymizmem, bo zapasy rosną

Na ten sezon, patrząc jeszcze przez pryzmat noworocznych fajerwerków, eksperci Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa przedstawiają dość kolorowy obraz dotyczący światowych bilansów głównych zbóż.
15.01.2024., 10:48h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile pszenicy zbierze świat w sezonie 2023/24?
  • Jakie będzie wykorzystanie pszenicy?
  • O ile wzrastają zbiory pszenicy w Rosji i Ukrainie?
  • Ile wyniosą globalne zapasy pszenicy?
  • Jakie będą zbiory pozostałych zbóż?
  • Ile zbierze się w tym sezonie kukurydzy?
  • Jak mocną wzrosną zbiory kukurydzy w USA i w Chinach?
  • O ile więcej kukurydzy się zużyje w tym sezonie?
  • Jakie będą zapasy kukurydzy na koniec sezonu 2023/24?

Najnowsze globalne prognozy bilansu pszenicy na sezon 2023/24 dotyczą większych zbiorów, wzrostu konsumpcji, eksportu oraz zapasów końcowych. Prognozy dotyczące pozostałych gruboziarnistych zbóż w tym miesiącu przynoszą większą produkcję, mniejszy poziom międzynarodowego handlu i podwyższające się zapasy.

Pszenica:

Zbiory pszenicy w porównaniu z ostatnim miesiącem wzrastają o 1,9 mln t do 784,9 mln t. Produkcja jest zmieniana dosłownie w kilku krajach głównie w oparciu o zaktualizowane szacunki rządowe.

Tym samym o 1 mln t rośnie produkcja pszenicy w Rosji (wyniesie 91 mln t), nieco tylko mniej bo o 0,9 mln t wzrastają zbiory w Ukrainie (obecnie 23,4 mln t). O 0,6 mln t, do 19,8 mln t wzrastają też zbiory na Bliskim Wschodzie, w tej grupie największych importerów jest Arabia Saudyjska.

Te wszystkie przyrostu podaży pszenicy zdecydowanie dominują nad redukcją o 0,4 mln t w stosunku do Chin, które w tym sezonie mają zebrać 136,6 mln t pszenicy.

Wraz ze zbiorami wzrasta także wykorzystanie pszenicy. Globalna konsumpcja w tym sezonie jest przez ekspertów USDA podwyższona o 1,8 mln t i według styczniowego raportu wyniesie 796,5 mln t.

Wzrost szacunków zużycia opiera się głównie na wyższym wykorzystaniu na paszę w Indiach i UE. Konsumpcja dla Indii jest podniesiona o 1,3 mln t na podstawie większych najnowszych rządowych danych zgłoszonych przez Food Corporation of India. Zużycie pszenicy UE rośnie o 1 mln t do 110 mln t, z czego na paszę UE wykorzysta 45,5 mln t.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. kwiecień 2024 09:32