StoryEditor

Raport USDA: obniżając zbiory, amerykańscy eksperci potencjał ratunkowy dostrzegają w starych zapasach

Choć zbiory pszenicy w tym sezonie są trochę redukowane, to napięty bilans ratują nieco większe zapasy ziarna z poprzedniego sezonu.
14.07.2023., 08:07h

Aktualizacje globalnych prognoz opublikowane przez amerykańskich ekspertów w tym miesiącu dotyczących pszenicy na sezon 2023/24 zmniejszają dostawy, zwiększają konsumpcję i redukują zapasy w porównaniu z czerwcowym raportem.

Pszenica

Zbiory pszenicy zostają zmniejszone o 3,5 mln t do 796,67 mln t, ale niższa globalna produkcja jest częściowo równoważona przez większe początkowe zapasy (+ 2,7 mln t). Produkcja jest zmniejszona głównie w krajach kilku największych eksporterów pszenicy, w tej liczbie znajduje się UE, której zbiory USDA redukuje o 2,5 mln t do 138 mln t. Plony w Europie są redukowane ponieważ pogoda zmniejsza perspektywy dobrych zbiorów w Niemczech, Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Kanada i Argentyna zbiorą mniej o 2 mln t, tym razem szacuje się, że będzie to dla Kanady 35 mln t i 17,5 mln t w Argentynie. Susza w niektórych częściach Alberty i Saskatchewan również decyduje o zmniejszeniu prognoz dla Kanady, a produkcja pszenicy w Argentynie spadła w oparciu o skorygowane dane rządowe dotyczące powierzchni upraw.

W efekcie tych korekt spada także eksport przewiduje się, że światowy handel spadnie o 1 mln ton do 211,6 mln,...

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 00:48