StoryEditor

USDA: pierwsze prognozy dotyczące pszenicy na nadchodzący sezon

Majowy raport USDA jest o tyle przełomowy, że po raz pierwszy pojawiają się w nim prognozy dotyczące nowego sezonu 2023/24.
15.05.2023., 15:05h

Pierwsze szacunki amerykańskich ekspertów dotyczące pszenicy w sezonie 2023/24 zakładają produkcję nieznacznie większą od obecnego sezonu, ograniczenie zużycia i eksportu, a także obniżających się światowych zapasów.

Zbiory

Globalne prognozy zbiorów pszenicy na sezon 2023/24 przewidują, że w porównaniu z bieżącym sezonem światowa produkcja wyniesie rekordowe 789,8 mln ton, czyli o 1,5 mln t więcej.

Częściowo większe zbiory w kilku krajach, w tym w Argentynie, Kanadzie, Chinach, UE i w Indiach zrównoważone będą przez znaczne spadki w Australii, Rosji, Ukrainie i Kazachstanie. Największy wzrost dotyczy Argentyny, gdzie spodziewana jest poprawa produkcji z 12,6 mln t do 19,5 mln t po znacznej suszy.

Prawie rekordowa produkcja wynosząca 37 mln t (+3,2 mln t r/r) jest prognozowana w Kanadzie na bazie raportu Stats of Canada. Prognozuje się, że także korzystająca z ponadprzeciętnych opadów UE będzie miała  o 4,7 mln t wyższą produkcję wynoszącą w nadchodzącym sezonie 139 mln t.

Za to w Rosji szacowane są spadki powierzchni i plonów, w skutek czego produkcja będzie o 9,5 mln t niższa od tegorocznego rekordu i wyniesie 81,5 mln t. Niestet...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 01:50