StoryEditor

Dostawy surowego mleka w Niemczech: Analiza sytuacji na rynku

Dostawy mleka w Niemczech osiągnęły swój szczyt, a prognozy nie przewidują większego wzrostu. Co to oznacza dla rynku mleczarskiego?
27.05.2024., 14:30h

Spadek pogłowia krów mlecznych

Dostawy mleka w Niemczech osiągnęły już prawdopodobnie swój sezonowy szczyt. Według Centralnego Monitoringu Rynku Mleka (ZMB) ostatnio nie odnotowano żadnych wzrostów. Od początku roku do początku maja zarejestrowana ilość była nieco niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W niedawno opublikowanej prognozie rynkowej na 2024 roku Komisja Europejska przewiduje, że w całej wspólnocie pomimo ponadprzeciętnych cen producentów nie nastąpi większy wzrost produkcji surowego mleka. Powodem jest szacunkowy spadek pogłowia krów mlecznych o około 0,5%.

Zobacz też: Zmiany strategiczne w Fonterra: Co planuje grupa mleczarska?

Jednak przewiduje się, że wydajność mleczna wzrośnie o około 0,9%, co spowoduje, że produkcja mleka wzrośnie o 0,4% w porównaniu do 2023 roku, osiągając 154,3 mln ton. Należy jednak zaznaczyć, że w tych danych nie uwzględniono korekty na rok przestępny, więc rzeczywisty wzrost będzie mniejszy.

Stabilny rynek masła

Nieduża podaż surowego mleka spotkała się w Niemczech z ostatnio dość dużym popytem. Ceny na rynku produktów nieznacznie wzrosły w połowie maja. Szczególnie s...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 13:44