StoryEditor

Kolejna konsolidacja na rynku mleka. Do Mlekovity dołączyły kolejne dwa podmioty.

  Mlekovita w czerwcu złożyła wniosek do UKiKu w sprawie koncentracji, która miała polegać na przyłączeniu się do spółdzielni Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie wraz z zakładem w Chodzieży. Co oznacza to przejęcie w branży mleczarskiej?
04.09.2023., 12:09h

Sytuacja finansowa w mleczarni w Czarnkowie w ostatnim czasie pogorszyła się, co było związane z wzrostem cen prądu i gazu. Alarmowano wówczas (w marcu br.), że mleczarnia może nie przetrwać. 19 maja br. na zebraniu przedstawicieli członków OSM w Czarnkowie zadecydowano o przyłączeniu mleczarni do SM Mlekovita.

SM Mlekovita zagwarantowała odbiór mleka od wszystkich członków spółdzielni, dla wszystkich będzie też jeden cennik, obowiązujący w SM Mlekovita. Ponadto utrzymana ma zostać liczba zatrudnionych (bez delegacji do innych zakładów w Polsce) oraz sprzedaż produktów z logo OSM Czarnków. SM Mlekovita zapowiada też, że w ciągu dwóch lat w zakładach w Czarnkowie i Chodzieży mają zostać przeprowadzone inwestycje o wartości minimum 15 mln zł.

Działalność konsolidacyjna Mlekovity jest stale rozwijana, a do zakładu w Wysokim Mazowieckim należą już 24 przedmioty, z czego 5 znajduje się w woj. wielkopolskim. 1 września 2023 do Grupy Mlekovita dołączyła OSM w Czarnkowie wraz z zakładem w Chodzieży.

Czytaj także: Połączenie OSM Czarnków i SM Mlekovita? 

Konsolidacja na rynku mleka

Konsolidacja w branży mleczarskiej postępuje na całym świecie. Z wypowiedzi ekspertów analizujących rynek mleka wynika, że konsolidacje będą się coraz bardziej nasilać, gdyż tak duże rozdrobnienie produkcji nie pozwala w pełni konkurować na rynku europejskim i światowym. Polskie mleczarnie aby przetrwać na rynku silną rywalizację cenową, będą musiały się łączyć, aby zyskać większą skalę produkcji i możliwości negocjacyjne na świecie.

Jak podaje Mlekovita przyłączenie OSM w Czarnkowie do grupy pozwoli na wzmocnienie potencjału rynkowego oraz przerobowego obu włączanych podmiotów.

– Obecna trudna sytuacja na rynku mleczarskim oraz systematycznie dokonująca się koncentracja produkcji i przetwórstwa sprawiają, że sektor mleczarski potrzebuje transformacji bardziej niż kiedykolwiek. Jednym z niezbędnych w dzisiejszych czasach kroków jest konsekwentna i przemyślana konsolidacja. Ta przeprowadzana właśnie w Wielkopolsce pozwala na dalsze niezakłócone funkcjonowanie zakładów w Czarnkowie i Chodzieży, w tym zapewnienie odbioru surowca od producentów mleka. Zgodnie z naszą realizowaną od wielu lat strategią dążymy do bycia firmą globalną. W związku z tym jesteśmy strategicznie otwarci na ekspansję poprzez rozwój w ramach zwiększania liczby spółdzielni w Grupie Mlekovita i niezmiennie zapraszamy do połączenia z nami dobre i rentowne spółdzielnie – mówi Dariusz Sapiński, Prezes Zarządu Grupy MLEKOVITA.

Grupa Mlekovita uważa, że połączenie będzie korzystne dla zakładów również dlatego, że planowane są inwestycje w rozbudowę i modernizację obu zakładów, co z kolei wpłynie na stabilizację, wzrost produkcji i zatrudnienia w regionie oraz zwiększenie zapotrzebowania surowców od lokalnych dostawców.

oprac. dkol na podst. UOKiK/SM Mlekovita

fot. jajor

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 00:46