StoryEditor

Brazylia wejdzie w rzepak? Sojowy gigant chce rozwinąć produkcję

Rzepak jest trzecią najczęściej uprawianą rośliną oleistą na świecie, zaraz za soją i palmą. Brazylia jest największym światowym producentem soi, a produkcja rzepaku jest tam jeszcze niewielka.
03.06.2024., 08:00h

Rzepak w Brazyli uprawiany jest na ok. 92 tys. ha, a roczna produkcja wynosi 135 tys. ton.
– Rzepak jest atrakcyjną opcją na drugą uprawę po soi lub kukurydzy jarej, bo ma potencjał, by dobrze rozwijać się we wszystkich regionach kraju i przynosić rolnikom znaczne korzyści ekonomicznie – mówi Igor Borges, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Orígeo. Tę ideę wspierają także firmy biopaliwowe.

– Brazylia ma potencjał, aby stać się jednym z największych producentów rzepaku na świecie, bez konieczności powiększania obszarów rolnych – podkreśla Bruno Laviola z instytutu badawczego Embrapa Agroenergia.

Powiększenie uprawy rzepaku w Brazylii jest możliwe dzięki szerokiemu zastosowaniu na biopaliwa, w segmentach takich jak biodiesel, odnawialny olej napędowy, zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) i paliwo żeglugowe. Brazylijczycy zauważają także, o czym my w Europie wiemy od lat, że olej rzepakowy jest zdrowym i szczególnie zalecanym składnikiem diety człowieka.

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:20