StoryEditor

Cena rzepaku w dół na Matifie przez rekordowe zbiory i import

Przy dobrych zbiorach i bardzo dynamicznym imporcie cena rzepaku na Matifie spada po kilkanaście euro na tydzień. Jak będzie z cenami z nowych zbiorów? Czy nowy sezon przyniesie zmiany na rynku rzepaku? 
04.04.2023., 14:04h

Ceny rzepaku na Matifie w dół

O rzepaku ze żniw 2022 r. zbyt wiele dobrego już pewnie nie usłyszymy, mamy przecież kolejne dramatyczne obsunięcie cen rzepaku na Matifie. Po tym, jak notowania rzepaku przebiły tak silny punkt wsparcia, jakim było 500 euro, wydaje się, że dla rzepakowych notowań, przekładających się na ceny krajowe, nie ma już żadnych świętości. Od początku sezonu notowania rzepaku spadły o ponad 200 euro/t, a od startu bieżącego roku mamy spadek kursów o 100 euro. Tak tani rzepak nie był od lutego 2021 r.

Jest to konsekwencja wyraźnej nadpodaży rynkowej. Przyłożyły się do niej po równo unijny import i ogłaszane przez światowych ekspertów podsumowania dotyczące rekordowych zbiorów rzepaku w sezonie 2022/23.

Rys. 1. Światowa produkcja rzepaku wg USDA w mln t

Rekordowy import rzepaku: milion ton w miesiąc!

W marcowym raporcie USDA prognozuje, że UE w bieżącym sezonie zaimportuje 6,5 mln t rzepaku i będzie to o milion ton więcej niż przed rokiem. Rzeczywistość może jednak amerykańskich ekspertów zaskoczyć, bo już na początku marca mamy do czynienia z unijnym importem rzepaku wynoszącym 5,6 mln t. A co jeszcze ciekawsze, tylko w ciągu ostatniego miesiąca do UE pr...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 07:35