StoryEditor

Rynek rzepaku: Polska importową potęgą w oleistych

Przy spadających cenach rzepaku, przyczyn krajowych obniżek dopatrujemy się nie tylko w korektach giełdowych notowań. Dla naszego rynku dość istotny jest także układ danych z handlu zagranicznego, w całym kompleksie oleistych.
15.12.2022., 15:12h

Jeśli przeanalizujemy wszystkie aktualne dane pochodzące z KE (DG Agri), to mogą one dość mocno trapić rolników i handlowców posiadających spore zapasy rzepaku, bo Polska okazuje się prawdziwą importową potęgą zarówno w surowcach, jak i produktach przemysłu olejarskiego.

Duży import

W imporcie śruty słonecznikowej, której od początku sezonu do 11.12.2022 r. zaimportowaliśmy z krajów trzecich 268 tys. t zajmujemy w UE bezsprzecznie pierwsze miejsce, a drugą w tej kategorii Francję przeskoczyliśmy niemal dwukrotnie. W imporcie śruty rzepakowej (53, 9 tys. t) jesteśmy drudzy i to nam  pierwsza Litwa dokłada dwa razy. Natomiast w imporcie śruty sojowej zajmujemy trzecie miejsce w unijnym rankingu, odbiorców z krajów trzecich.

Jeszcze większa jest w tym sezonie nasza dominacja w imporcie olejów. Polska jest pierwszym unijnym importerem oleju słonecznikowego (220 tys. t) i sojowego (99 tys. t), a drugim oleju rzepakowego (55 tys. t). Dość powiedzieć, ze w pozaunijnym imporcie oleju sojowego tak mocno wyśrubowaliśmy ilość, że druga Hiszpania ma jego import 4 razy mniejszy od naszego. A w oleju słonecznikowym drugie miejsce zajmuje Bułgaria, która za...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 10:51