StoryEditor

Unia Europejska importuje o 45 proc. więcej rzepaku niż przed rokiem

Dotychczasowy import rzepaku do krajów UE-27 jest znacznie wyższy niż w roku poprzednim, chociaż zbiory rzepaku w UE były znacznie większe niż w roku poprzednim. Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych (UFOP) podsumowuje obecną sytuację.
07.03.2023., 17:03h
W bieżącym roku gospodarczym 2022/23 import rzepaku do UE-27 znacznie wzrósł. Od lipca 2022 do lutego 2023 kraje członkowskie sprowadziły już 4,6 mln ton z krajów trzecich. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to wzrost o ponad 45 proc. Decydujące znaczenie dla wielkości importu ma nie tylko ilość unijnego rzepaku, ale również jego dostępność na rynku, a co za tym idzie - ceny na rynku światowym.
Według informacji niemieckiego Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (mbH), AMI, Ukraina mimo trwającej wojny jest w stanie utrzymać w bieżącym roku gospodarczym czołową pozycję wśród najważniejszych dostawców rzepaku do Unii.

Australia liderem eksportu rzepaku do UEZ 2,6 miliona ton, czyli prawie 63 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kraj ten odpowiada za 56 proc. importu rzepaku do UE. W sezonie 2021/22 odsetek ten nadal wynosił 50 proc.. Australia zyskała na znaczeniu dzięki najlepszym zbiorom i zajęła drugie miejsce wśród najważniejszych dostawców UE z 1,7 mln ton i udziałem na poziomie 36,4%. To dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Załamał się natomiast import z Kanady. Przy ...
Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 21:06