StoryEditor

Portowa trudna rzeczywistość zbożowego handlu będzie jednym z tematów Giełdy top agrar Polska

Wejście w nowy sezon w portowym handlu zbożami może być mocno utrudnione. Niedawno informowaliśmy o odwołaniu przetargu na "Agroport" w Gdańsku i ogłoszeniu kolejnego postępowania przetargowego na Terminal Zbożowy w Gdyni, a teraz słyszymy o sprzedaży Terminala Andreas w Szczecinie. Wszystkie najnowsze wydarzenia dotyczące eksportu morskiego omówimy na zbliżającej się Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej.
03.06.2024., 13:51h

W zakresie równomiernego rozmieszczenia usług portowych w ważnym pasie na całym polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego zaczynają powstawać luki. Niektóre z nich, mamy nadzieję są to luki być może tylko okresowe, ale mamy też do czynienia z postępującą całkowitą eliminacją centrów logistyki portowej od lat dobrze funkcjonujących w polskim międzynarodowym handlu zbożami.

Po odwołaniu przetargu na dzierżawę nabrzeża i inwestycję w tzw. "Agroport" w Gdańsku, nadeszły do nas pocieszające informacje dotyczące innego unieważnionego wcześniej postępowania i otwarcia kolejnego dotyczącego Terminalu Zbożowego w Gdyni. W tym drugim aspekcie ważnym wydarzeniem jest utrzymanie funkcjonowania terminalu przez aktywne działanie dotychczasowego dzierżawcy terminalu.

Niestety, jak donosi "Rzeczpospolita" tak dużo szczęścia może nie mieć inny polski terminal, tym razem zlokalizowany w Szczecinie. Gdyż elewator Andreas ma być sprzedany i wycofany z eksploatacji w branży zbożowej, nabywca teren elewatora ma przerobić na magazyn do przechowywania składników do produkcji klejów.

A jest czego żałować, bo za cały 2023 r. przyportowy elewator SNOP Andreas w Szczecinie, jak podaje Sparks Polska przeładował łącznie 327 tys. t zbóż, śrut i rzepaku, a tylko w okresie lipiec–kwiecień w sezonie 2023/24 przeładunki płodów rolnych wynoszą już ponad 278 tys. ton.

Zdecydowanie więcej informacji o polskich terminalach portowych i ich aktywności w kończącym się sezonie oraz o perspektywach na nadchodzący sezon pozyskasz biorąc udział w VI Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej.

Ten właśnie temat dotyczący naszych portów i ich roli w eksporcie zbóż poruszy na otwarcie Giełdy Pierre Pages prezes Mondry Sp. z o.o.

Zapisz się klikając na link: gielda.topagrar.pl

VI Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa

Termin: 12.06.2024 r. godz. 10.30

Miejsce: Pałac na Opieszynie, Września k. Poznania

Temat: Kryzys na rynku zbóż i oleistych, czy raczej stabilizacja na niskich poziomach cenowych?

Godz. 10.35 Wprowadzenie: Aktualny stan i perspektywy dla światowego rynku zbóż i roślin oleistych – Levin Flake, Radca Rolny Ambasady USA w Polsce

Godz. 11.10 Rola polskich portów w świetle konieczności zdjęcia nadwyżek bilansowych z krajowego rynku – Pierre Pages, prezes Mondry Sp. z o.o.

Godz. 11.30 Blok zbożowy:

Czy w kontekście produkcji i zużycia zapasy zbóż na krajowym rynku rzeczywiście są nabrzmiałe? – Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Polska Sp. z o.o. (11.30–11.55)

Problemy z nadprodukcją zbóż o jakości paszowej, czy mamy szansę na zwiększenie zużycia w przemyśle paszowym? – Jakub Kowalski, kierownik Działu Zakupu Zbóż De Heus Sp. z o.o. (11.55–12.15)

Godz. 12.15 Dyskusja:

Jakie rozwiązania stabilizujące sytuację na krajowym rynku można wypracować w świetle rolniczych protestów i nadprodukcji zbóż?

W dyskusji udział wezmą:

  • Adam Zaleski, prezes De Heus Sp. z o.o.
  • Marcin Gryn, członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
  • Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Sp. z o.o.
  • Artur Gołębiowski, dyrektor Działu Zbóż Agrii Polska Sp. z o.o.
  • Tomasz Januszaniec, manager ds. zbóż Mondry Sp. z o.o.

Godz. 13.15–13.45 Przerwa na kawę

Godz. 13.45 Blok rzepakowy:

Jak spadek cen oleju wpływa na przerób i wzrost zużycia rzepaku na cele spożywcze i biopaliwowe? – Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO (13.45–14.10)

W tym sezonie UE rzepaku zaimportowała mniej, czy czeka nas rok napiętego bilansu? – Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o. (14.10–14.30)

Godz. 14.30 Dyskusja:

Czy w rzepaku mamy już do czynienia z optymalnymi proporcjami produkcji i zużycia, czy w sezonie 2024/25 możemy liczyć na jakieś znaczne zmiany?

W dyskusji udział wezmą:

  • Grzegorz Marchwiński, prezes ADM Czernin SA
  • Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB
  • Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO
  • Piotr Szysz, z-ca dyrektora zarządzającego BZK Group Sp. z o.o.
  • Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o.

Godz. 15.30 Zakończenie i Lunch dla Uczestników

Partner Główny Giełdy:

image
Logo firmy Mondry
FOTO:

 

Partnerzy bloków tematycznych:

image
Logo de Heus
FOTO:
image
Logo Młyny Szczepanki
FOTO: Młyny Szczepanki
image
Logo PSPO
FOTO: PSPO

 

Zapraszamy serdecznie nie zwlekaj zapisz się: gielda.topagrar.pl

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. lipiec 2024 10:30