StoryEditor

Te dane zadecydują o biopaliwach! Co będzie z polskim rzepakiem?

O ważnym zadaniu i czekającej nas wszystkich pracy nad ponownym opracowaniem współczynników redukcji emisji dwutlenku węgla w uprawie rzepaku i kukurydzy, które zarówno rolnicy, jak i przetwórcy muszą wykonać wspólnie, rozmawiamy z Adamem Stępniem, dyrektorem generalnym Krajowej Izby Biopaliw.
13.11.2023., 15:47h

Narodowy Cel Wskaźnikowy 

Juliusz Urban: Po ustaleniu wieloletnich zasad naliczania realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego w aspekcie rozwoju polskich biopaliw, troszeczkę spokojniej oddychamy, ale co powinniśmy zrobić, by znowu ciemne chmury nie pojawiły się nad polskim rzepakiem?

image

Adam Stępień dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw

FOTO: Urban

Adam Stępień: W kraju rzeczywiście mamy dobrą ustawę, która wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Promuje ona polskie biopaliwa i stabilizuje rynek na kolejne lata. Natomiast nowe informacje z KE mogą faktycznie niepokoić, musimy być czujni i aktywni. Gra idzie bowiem o emisję dwutlenku węgla przy produkcji surowców rolnych, które są naturalną częścią emisji biopaliw. Musimy je po prostu policzyć od nowa.

W zbieranie danych od rolników zaangażowane bedą firmy przetwórcze, jak te dane będą wykorzystywane?

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 12:48