StoryEditor

Rynek rzepaku: czy przetwórcy rzepaku mogą czuć się bezpiecznie?

W efekcie ostatnich wydarzeń na rynkach oleistych spadające ceny rzepaku na europejskich giełdach koryguje słaba polska waluta. Czy spowoduje to, że w dalszej części sezonu krajowi producenci, a może raczej przetwórcy rzepaku będą czuć się bardziej bezpieczni?
28.09.2023., 13:09h
W notowaniach rzepaku na Matifie pomimo sporych kilkudniowych wahnięć, daje się zaobserwować stały kurs spadkowy. Rzepak tanieje pomimo drożejącej na rynkach światowych ropy naftowej. W Polsce w miarę stabilne od paru tygodni ceny gwarantuje ostatnio zdecydowanie osłabiona złotówka.

Ukraiński eksport rzepaku do Unii

Przez pierwsze dwa miesiące tego sezonu (1.07–3.09.2023 r.) UE zaimportowała niecałe 520 tys. t rzepaku. Tak niewielki import stanowi połowę ilości przywiezionych w analogicznym okresie ubiegłego sezonu. Myliłby się ten, kto przypisywałby całość zaimportowanych w tym sezonie ilości tylko i wyłącznie Ukrainie.Zobacz także: Rynek rzepaku: oleiste trzeba liczyć wspólnieOczywiście, ukraiński eksport stanowi 47% ściąganego do Unii rzepaku, a 125 tys. t dostarczyła granicząca z Ukrainą Mołdawia (24%), ale trzecia z nieco tylko mniejszymi wolumenami jest Australia (20%). Polski w imporcie rzepaku w statystykach nie znajdziemy, ale w olejach roślinnych, w których imporcie w poprzednim sezonie Polska była w gronie liderów, nasz kraj jest widoczny.Na razie Polska, importując 13 tys. t oleju rzepakowego, jest drugim importerem...
Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 17:51