Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Unia Europejska importuje o 45 proc. więcej rzepaku niż przed rokiem

Obrazek

Dotychczasowy import rzepaku do krajów UE-27 jest znacznie wyższy niż w roku poprzednim, chociaż zbiory rzepaku w UE były znacznie większe niż w roku poprzednim. Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych (UFOP) podsumowuje obecną sytuację.

7 marca 2023, 17:30
W bieżącym roku gospodarczym 2022/23 import rzepaku do UE-27 znacznie wzrósł. Od lipca 2022 do lutego 2023 kraje członkowskie sprowadziły już 4,6 mln ton z krajów trzecich. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego jest to wzrost o ponad 45 proc. Decydujące znaczenie dla wielkości importu ma nie tylko ilość unijnego rzepaku, ale również jego dostępność na rynku, a co za tym idzie - ceny na rynku światowym.
Według informacji niemieckiego Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (mbH), AMI, Ukraina mimo trwającej wojny jest w stanie utrzymać w bieżącym roku gospodarczym czołową pozycję wśród najważniejszych dostawców rzepaku do Unii.

Australia liderem eksportu rzepaku do UEZ 2,6 miliona ton, czyli prawie 63 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kraj ten odpowiada za 56 proc. importu rzepaku do UE. W sezonie 2021/22 odsetek ten nadal wynosił 50 proc.. Australia zyskała na znaczeniu dzięki najlepszym zbiorom i zajęła drugie miejsce wśród najważniejszych dostawców UE z 1,7 mln ton i udziałem na poziomie 36,4%. To dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Załamał się natomiast import z Kanady. Przy 193 400 ton zakupiono tylko ułamek ubiegłorocznego wolumenu wynoszącego 501 800 ton. Zmniejsza to udział importu ogółem o 12 punktów procentowych do poziomu 4,2 proc.. UE-27 otrzymała też mniej z Mołdawii i Serbii niż w sezonie 2021/2022.

Polska domaga się zwiększenia produkcji bioetanolu, aby odciążyć rynek

Unia Promocji Roślin Oleistych i Białkowych  (UFOP) zauważa, że ​​wąskie gardła, których obawiano się w zeszłym roku, były buforowane przez dostawy do państw członkowskich UE graniczących z Ukrainą. Ponieważ ze względu na zamknięte lub zablokowane porty morskie poszukiwano alternatywnych tras dostaw.
Zamiast wąskich gardeł w dostawach, w przypadku zboża występują obecnie nawet skrajne zakłócenia rynku, na przykład w dostawach zboża do UE. Polskie organizacje rolnicze apelują zatem o rozbudowę mocy produkcyjnych bioetanolu, aby odciążyć rynek i chronić klimat. Bioetanol Super E 10 powinien zostać jak najszybciej wprowadzony na polski rynek.
Również niedawno premier Indii Modi zapowiedział rozszerzenie produkcji bioetanolu i zwiększenie domieszki do 20% (E 20). W tym samym czasie rząd federalny dyskutuje o wycofaniu dodawania biopaliw z uprawianej biomasy.

Alfons Dieter
Źródło: topagrar.

Fot. Envato Elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)