StoryEditor

Żniwa rzepakowe za półmetkiem, a rzepak na rynkach drożeje

W skali kraju zebrano około połowę zasiewów rzepaku. Na południu i wschodzie polski zebrano ok. 80 % powierzchni upraw. 
24.07.2019., 10:07h

Rzepakowcy mający plantacje w dobrej kondycji musieli przerwać koszenie, bo rzepak jest jeszcze zielony. Teraz kombajny wjeżdżają w pszenicę, a dopiero potem zbiorą mocniejszy rzepak. Na Lubelszczyźnie plony nie zachwycają. Najsłabsze plantacje sypały 1,5 t/ha, najmocniejsze 3,5 tony. Plony są średnio o tonę mniejsze z ha niż w roku ubiegłym. Nawet ci, którzy zbierali 5 ton w zeszłym roku, teraz zbierają poniżej 4 t/ha. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie plony też ok. 3 t/ha, choć mocniejsze rzepaki sypią także 3,5 tony.  
   
Firmy skupowe informują, że skupiły o 20–30 % mniej towaru, niż w roku ubiegłym. Rolnicy są mocno rozgoryczeni i nie wiadomo czy będą obsiewać pola rzepakiem na następny rok, bo ani plony, ani ceny na razie nie zachęcają, a jest bardzo, bardzo sucho. Dużo rzepaku producenci rolni gromadzą w swych magazynach, oczekując wzrostu cen w przyszłości. Rynek zaczyna się jednak chwilowo wysycać. Przetwórcy, którzy dotychczas hamowali wzrosty cen skupu dziś wystawili wyższe cenniki. 

Wypełniają się magazyny w zakładach tłuszczowych i już zaczynają one kupować z dostawami na kolejne miesiące. Wyraźnie mówi się, że ...

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 15:59