StoryEditor

Załamanie europejskiego eksportu wieprzowiny w 2023 roku

Mniejsza podaż i niechęć do zakupów ze strony globalnych klientów rynkowych powodują, że eksport wieprzowiny z UE w 2023 roku spadł do najniższego poziomu od dziewięciu lat.
31.03.2024., 17:07h

Eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej spadł w zeszłym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak wynika z ostatnich danych Komisji Europejskiej, wolumen eksportu do krajów trzecich, w tym produktów ubocznych, spadł o 1,08 mln ton, czyli o 20,2% do 4,24 mln ton masy ubojowej w porównaniu do 2022 roku. Rok wcześniej sprzedaż zagraniczna już spadła o dobre 14%. Przyczyną ograniczenia eksportu jest niższa podaż eksportowa.

Niższa produkcja wieprzowiny

Produkcja wieprzowiny we wspólnocie spadła o prawie 1,5 mln ton, czyli o 7% do poziomu 20,6 mln ton w 2023 roku w porównaniu z poprzednim rokiem. To jest najniższy poziom od 18 lat. Jednocześnie wieprzowina znacznie podrożała. Średnia cena za świnie rzeźne w UE wzrosła o około 24% w porównaniu z poprzednim rokiem, a wartość wyeksportowanej tony wieprzowiny wzrosła o 11% do 2 888 euro. Droższe towary z UE spowodowały, że wielu klientów na rynku światowym niechętnie dokonuje zakupów, zwłaszcza że inni dostawcy, tacy jak USA czy Brazylia, oferowali tańsze produkty.

12 miliardów euro przychodu z eksportu

Ogólnie rzecz biorąc, eksporterzy wieprzowiny z UE zarobili w zeszłym roku 12,24 miliarda euro ze sprzedaży do krajów trzecich. W porównaniu z 2022 rokiem jest to spadek o 1,59 mld euro, czyli o 11,5%. Największa część tej kwoty, a mianowicie 3,56 mld euro, stanowiły wpływy z Wielkiej Brytanii. W przeciwieństwie do wielu innych krajów dostawcom unijnym udało się tam zwiększyć sprzedaż o 1,4% do 900 500 ton w porównaniu z rokiem 2022. Przede wszystkim sprzedawano na wyspę świeże mięso, mięso solone, suszone, wędzone oraz kiełbasy.

Zobacz też: Zmiany w regionalizacji stref ASF w pięciu województwach! Złagodzono restrykcje!

Pod względem wolumenu Chiny pozostały najważniejszym klientem z 1,16 mln ton, ale wolumen handlu spadł o prawie 26% w porównaniu z poprzednim rokiem. W porównaniu z 2020 rokiem dostarczono tylko około 1/3 wolumenu eksportowego. W Chińskiej Republice Ludowej własna produkcja wieprzowiny kraju znacznie wzrosła w 2023 roku, a potrzeba importu również spadła z powodu osłabionego popytu.

Dla innych głównych klientów, takich jak Japonia, Filipiny i Korea Południowa, dostawcy z UE również ponieśli straty eksportowe w wysokości od 23% do 33%. Tylko eksport do Wietnamu i Malezji gwałtownie wzrósł.

Straty Hiszpanii i Danii

W 2023 roku największym eksporterem wieprzowiny i produktów ubocznych była ponownie Hiszpania z 1,34 mln ton, co jednak oznaczało ostry spadek o 356,8 tys. ton, czyli o 21% w porównaniu z poprzednim rokiem. Znacząco przyczyniły się do tego słaby chiński biznes.

Jeszcze gorzej poszło duńskim eksporterom wieprzowiny, których sprzedaż na rynki krajów trzecich spadła o 31% do 646,5 tys. ton. Oprócz znacznie mniejszej ilości mrożonej wieprzowiny, spadek sprzedaży podrobów był również powyżej średniej. W przypadku Danii znaczącą rolę odegrała również znacznie zmniejszona podaż, ponieważ produkcja wieprzowiny tam spadła o około 20% w porównaniu z rokiem poprzednim, bardziej niż w jakimkolwiek innym państwie członkowskim.

Holandia awansowała na drugie miejsce w rankingu najważniejszych eksporterów wieprzowiny w UE z wynikiem 722 700 ton. Jednak może to również obejmować towary z innych krajów UE, które zostały wysłane przez port w Rotterdamie, a których pochodzenie nie zostało statystycznie jednoznacznie określone.

image

Polska w czołówce UE w produkcji mięsa. Debata na Europejskim Forum Rolniczym

W przypadku Niemiec statystyki wskazują spadek eksportu w handlu z krajami trzecimi wieprzowiną o 17% do poziomu 341 100 ton.

Tekst: AgraEurope

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 11:28