Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Ceny tuczników osiągają rekordowy poziom!

Obrazek

Tuczniki przed Świętami Wielkanocnymi są mocno poszukiwane, zarówno w Polsce i innych unijnych krajach, a zakłady przebijają stawki pomiędzy sobą. Podwyżki są spore, gdzie płacą najwięcej? 

Dorota Kolasińska30 marca 2023, 11:32
Przed Wielkanocą pojawiło się spore zainteresowanie na rynku. Ceny tuczników rosną w prawie całej Unii Europejskiej. Stawki wzrosły w Hiszpanii o 4 eurocenty, w Danii o 3 eurocenty i we Francji o 1 eurocent za kg. Co ciekawe na dużej giełdzie VEZG stawka, nie zmieniła się i do 5 kwietnia br. będzie wynosić 2,33 euro/kg. 

Hodowcy oczekiwali, że stawki w związku z dużym wzrostem na małej giełdzie (po poziomu 2,46 euro kg) przełożą się na podwyżki na dużej giełdzie VEZG, jednak cena od ubiegłego tygodnia się nie zmieniła (2,33 euro/kg). Pojawia się pytanie, dlaczego mała giełda nie oddziałuje na dużą? 

- Po pierwsze kupujący określają obecna sytuację jako przejściową, związaną z okresem Świąt Wielkiej Nocy (duże zapotrzebowanie przekłada się na wyższe kwoty licytowane w parkiecie ISW), po którym nastąpi stonowanie zakupów i ustabilizowanie ceny na obecnym poziomie VEZG lub nieco niższym. Drugi powód to brak możliwości eksportu do dalekiej Azji , czyli zakłady bazować muszą tylko na rynku wewnętrznym UE, a tutaj konsument niekoniecznie będzie chętny kupować wyręby, które szły wcześniej na eksport, przez co ich ceny muszą być atrakcyjniejsze, a to utrudnia możliwości podnoszenia cen w skupach - wyjaśnia Bartosz Czarniak, rzecznik POLSUS

Ceny tuczników w Polsce

- W zakładach przetwórczych poziom zapasów wieprzowiny jest na niskim poziomie. Podaż żywca wieprzowego pozostanie mała w nadchodzących miesiącach. Ponadto branża szykuje się na rozpoczęcie sezonu grillowego. Eksport do Azji powoli rośnie, a importerzy przyzwyczajają się do wysokich cen europejskiej wieprzowiny. Wielu uczestników rynku przewiduje, że szczyt cenowy przypadnie dopiero w okresie letnich miesięcy. Na krajowym rynku żywiec wieprzowy sprzedaje się bez problemu. Za klasę E w ubiegłym tygodniu niektóre zakłady płaciły powyżej 11,00 zł/kg - podaje Aleksander Dargiewicz, prezes PolPig. Zaznacza, że to nie koniec dobrej passy, bo przed nami również weekend majowy, który sprzyja grillowaniu i popytowi konsumenckiemu na wieprzowinę. 

- Na forach rolniczych często padają oferty 9 zł netto za kg żywej wagi przy odstawach cało samochodowych. W przeliczeniu, cena wagi żywej wynoszącej 9 zł netto za kg, odpowiada wartości 11,30 zł za kg w klasie E - komentuje sytuację Bartosz Czarniak.

Z naszej sondy wynika, że w tym tygodniu zakłady ubojowe płacą średnio za tuczniki 10,67 euro/kg w klasie E i 8,41 zł/kg w wadze żywej. Jednak z informacji pochodzących od hodowców wynika, że oficjalne cenniki ubojni są nieco niższe niż w praktyce zakład potrafi zapłacić rolnikowi. Stawki przekraczają 11 zł/kg wbc w kl. E.  Poszukiwane są większe ilości i wówczas jest możliwość negocjacji ceny.  

Prognoza na rynku tuczników 

Według analityków Credit Agricole wzrost cen skupu trzody chlewnej utrzyma się do III kw. 2023 r.

- Wzrostowi cen skupu trzody chlewnej sprzyja obniżona podaż mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w latach 2020-2021 przy jednoczesnym relatywnie silnym unijnym popycie na wieprzowinę. Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest utrzymująca się silna presja kosztowa wśród jej producentów. Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE ze względu na poprawę opłacalności produkcji oraz osłabienie popytu na wieprzowinę z uwagi na jej rosnące ceny. Jednocześnie w naszej ocenie presja kosztowa zacznie powoli wygasać - podają analitycy. Zaznaczają, że w III kw. 2023 r. nastąpi punkt zwrotny w cyklu świńskim i ceny zaczną spadać, a tym samym cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,05 zł/kg oraz 6,10 zł/kg na koniec 2024 r.


dkol
Fot. archiwum TAP/Credit AgricolePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)