StoryEditor

Ceny tuczników: spadki kompletnie niezrozumiałe

  W tym tygodniu mimo, że tuczników brakuje w całej Europie, krajowe zakłady obniżyły ceny świń. Są dwie, prawdopodobne przyczyny takiego postępowania. Ile w tym tygodniu płacą ubojnie za tuczniki?
11.05.2023., 10:05h

Kolejny raz na krajowym rynku tuczników obserwujemy sytuację, którą bardzo trudno wytłumaczyć. Skupujący nierzadko mają problem by nabyć wystarczającą ilość towaru, a mimo to w ostatnich dniach ceny mocno spadły.

Obniżki cen tuczników

Ubojnie obniżyły ceny w rozliczeniach poubojowych w sumie o 30 do 50 gr/kg w klasie E – w ekstremalnych przypadkach do 11 zł/kg. Przeważnie jest to obecnie 11,2 do 11,4 zł/kg.

Trzeba pamiętać, że jeszcze kilka dni temu te stawki oscylowały wokół 12 zł/kg w kl. E. A co za tym idzie w rozliczeniach za żywiec stawki są już poniżej 9 zł/kg netto, gdzie jeszcze kilka dni temu spokojnie można było otrzymać 9,3 zł/kg żywca. Skąd zatem takie obniżki? Oczywiście najprawdopodobniej chodzi tutaj o dwie kwestie. Pierwszą jest próba zbicia stawek przed podwyżkami, które według analityków są nieuniknione – pojawiają się kolejne dane o spadkach produkcji nie tylko u nas, ale w zasadzie w całej Europie Zachodniej co tylko potęguje deficyt wieprzowiny. Po drugie spadki cen tuczników zapewne są związane z tym, że u naszych zachodnich sąsiadów oficjalna cena tuczników od kilku tygodni to 2,33 euro/kg w kla...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 01:10