StoryEditor

Rynek świń: Tuczniki wreszcie droższe!

Po ponad 4 miesiącach niezmienionej ceny w Niemczech w ostatnią środę zanotowaliśmy progres na VEZG o 4 eurocenty/kg w klasie E do poziomu 1,4 euro/kg. Tym samym stawka notowana obecnie za Odrą jest identyczna jak rok temu.
11.02.2019., 10:02h
Nawet kurs euro jest bardzo zbieżny z zeszłorocznym, przez co niemiecka stawka w przeliczeniu na złotówki daje 6,01 zł/kg, co także jest tożsame z ceną z lutego 2018 roku. Niestety w naszym kraju mamy ceny o wiele niższe od niemieckich. Co więcej, po wczorajszej podwyżce za Odrą polscy skupujący długo się zastanawiają czy podnieść stawki. W czwartek rano jeszcze wielu się nie określiło. Przeważnie podwyżki były odbiciem niemieckiego wzrostu czyli ok. 15-17 groszy/kg wagi poubojowej.

Jest to o tyle mało satysfakcjonujące, że na rynku widać już deficyt tuczników, ale nie idzie on w parze z możliwością wynegocjowania wyższych cen. Co ciekawe, gdy na rynku niemieckim panowała stabilizacja, a do kraju szerokim strumieniem płynęła wieprzowina zarówno z zachodu, jak i ze wschodu, stawki spadały bez większych powodów.

Teraz gdy zza Odry idzie sygnał do podwyżek, co zresztą potwierdza również rosnący popyt na tuczniki w kraju, podwyżki są bardzo ostrożne, a wiele zakładów za wszelką cenę w ostatnich dniach próbowało skupić jak najwięcej towaru jeszcze po starych cenach. Oby wczorajsza podwyżka była początkiem trendu wzrostowego. Zdaniem analitykó...
Pozostało 20% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:34