StoryEditor

Świnie nieco droższe

Po zeszłotygodniowej podwyżce ceny tuczników w Niemczech, w tym tygodniu również podwyższono stawkę za świnie na giełdzie VEZG. Tym razem jednak podwyżka była dużo mniejsza – 2 eurocenty za kg w klasie E – do poziomu 1,44 euro/kg (w ubiegłym tygodniu było to 5 eurocentów). 
24.05.2018., 11:05h
Nawet taki progres cieszy rolników – obecnie bowiem do sprzedaży trafiają tuczniki wyprodukowane z warchlaków kupowanych po bardzo wysokich cenach – na przełomie lutego i marca za duńskie warchlaki w wadze 30 kg hodowcy płacili grubo ponad 300 zł netto/szt.

Po ostatniej podwyżce ceny na VEZG oraz po dość istotnym osłabieniu złotówki względem euro ubojnie oferują za większe partie tuczników 6 – 6,05 zł/kg w klasie E. Tydzień temu było to maks. 5,9. Trzeba jednak nadmienić, że przeliczając cenę tuczników z VEZG na złotówki po obecnym kursie otrzymujemy 6,2 zł/kg.

Takich stawek skupujący nie oferują u nas nawet za tuczniki fermowe. Tak bowiem wygląda ustalanie ceny polskich tuczników w oparciu o cenę niemiecką. Ta cena jest tylko wyznacznikiem, a dostawca w kraju otrzymuje od 3 do 5 eurocentów/kg wagi poubojowej mniej.

Jeśli chodzi o rozliczenia na wagę żywą, obecnie po ostatniej podwyżce pośrednicy oferują dostawcom od 4 zł/kg w przypadku tzw. świń skupowych do 4,6-4,65 zł/kg netto w przypadku dużych partii tuczników.

Czy jest szansa na jeszcze wyższe ceny? Tutaj zdania są podzielone. Zdaniem niektórych analityków kiepski ...
Pozostało 44% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 13:36