StoryEditor

Czy uprawa zbóż i rzepaku się opłaciła w 2023 roku? Eksperci WIR przedstawiają kalkulacje

Wraz ze zbiorem zbóż i rzepaku tego lata kończy się sezon agrotechniczny w rolnictwie. Już trwają siewy rzepaku, a za chwilę rozpoczną się siewy zbóż ozimych na nowy sezon. Czy biorąc pod uwagę aktualne ceny skupu oraz koszty produkcji uprawa zbóż i rzepaku była opłacalna? Eksperci Wielkopolskiej Izby Rolniczej dokonali kalkulacji w tym zakresie.
23.08.2023., 17:08h

Wielkopolska Izba Rolnicza na bieżąco monitoruje sytuację na rynkach rolnych i publikuje kalkulacje opłacalności produkcji zbóż, rzepaku, kukurydzy, buraków cukrowych czy warzyw oraz trzody chlewnej, bydła opasowego, drobiu i mleka. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń. Do zbóż i rzepaku sprzedawanych po obecnych cenach rynkowych większość rolników będzie musiała dołożyć.

Sytuacja na krajowym rynku zbóż


Rynkowe problemy rolników w tym sezonie nałożyły się na komplikacje pogodowe. Wprawdzie zima i początek wiosny dawały nadzieję na inny przebieg wegetacji, bo opadów atmosferycznych nie brakowało, to jednak susza i tak dokuczyła uprawom i czerwcowe oraz lipcowe upały ograniczyły kształtowanie się plonu. Jak na złość, gdy przyszło do zbioru zbóż i rzepaku, to Polskę zaczęły nawiedzać opady deszczu, burze i ulewy. Tak przerywane żniwa pogorszyły finalny plon i obniżyły jego jakość w bardzo wielu gospodarstwach rolnych. A przecież rolnicy nadal walczą z pogodą i żniwują.

Jak zauważają eksperci WIR w swoim raporcie, obfite opady oraz duża wilgotność powietrza sprawiły, że zboża porastają, pojawiają się infekcje chorób grzybowych, a wilgotność ziarna obniża jego wartość handlową.

- Ceny skupu pozostają na bardzo niskim poziomie w porównaniu do roku ubiegłego oraz w stosunku do kosztów poniesionych przez rolników na uprawę. Dodatkowo ceny są zbijane przez punkty skupu ze względu na niższą jakość ziarna i jego dużą wilgotność. Z uwagi na wysoką wilgotność ziarna występują również problemy ze skupem. Nie wszyscy rolnicy dysponują możliwością dosuszania zebranych plonów a jeśli już, to koszty energii potrzebne na ten proces są bardzo wysokie. Należy także zauważyć, że spada proporcja zbóż konsumpcyjnych do zbóż paszowych, co dodatkowo sprawia, że rolnicy zarobią mniej, czy wręcz poniosą straty - czytamy w raporcie WIR.

Zdaniem ekspertów z Wielkopolskiej Izby Rolniczej na rynek zbóż obecnie ma wpływ kilka zasadniczych czynników:

  • Zakaz wwozu zbóż z Ukrainy do krajów przyfrontowych, który obowiązuje do 15 września br.,
  • Zerwanie przez Rosję umowy zbożowej,
  • Wypłaty rządowych dopłat do zbóż,
  • Stany magazynowe w Polsce,
  • Przebieg pogody w Polsce i w innych krajach,
  • Spadek produkcji zwierzęcej w Europie, w tym w Polsce,

Czy uprawa pszenicy, jęczmienia i kukurydzy się opłaca?


Ceny skupu zbóż są obecnie niezadowalające i rodzą u rolników ten sam dylemat: sprzedawać czy czekać?

W przypadku pszenicy ozimej eksperci WIR kalkulują, że dla plonu 6 ton z 1 ha przychody przy obecnych cenach wynoszą 6 825,20 zł. Natomiast po stronie kosztów jest kwota 8 058,16 zł. Daje to stratę 1 232,96 zł na każdym hektarze tej uprawy.

Jeżeli chodzi o jęczmień ozimy to szacowany plon wynosi 5 ton z 1 ha. Przychody eksperci kalkulują na 4 758,98 zł, natomiast koszty oszacowano na 6 940,40 zł. Oznacza to stratę w wysokości 2 181,42 zł na każdym hektarze uprawy jęczmienia.

Znacznie gorzej jest w przypadku uprawy kukurydzy. Tutaj eksperci WIR zakładają plon na poziomie 8 ton suchego ziarna z 1 ha, co przy obecnych cenach daje przychód na poziomie 7 684,76 zł. Natomiast koszty uprawy kukurydzy oszacowano na 10 148,28 zł. A zatem strata na każdym hektarze tej uprawy wynosi aż 2 463,52 zł!

Rynek rzepaku też jest trudny

Jak relacjonuje WIR, rzepak, w większości gospodarstw został już zebrany. Jego plony były przyzwoite, chociaż ziarno małe. Ceny początkowo drgnęły do góry jednak po kilku dniach zaczęły spadać i wynoszą obecnie około 1 750 – 1 850 zł/tonę.

- Ta kwota nie daje pewności odniesienia zysku. Wszystko zależy oczywiście od plonu oraz intensywności uprawy i wysokości poniesionych nakładów. Z pewnością nie jest to już uprawa gwarantująca bardzo dobre wyniki ekonomiczne - oceniają eksperci WIR.

Według ich kalkulacji, ekonomika produkcji rzepaku przy plonie wynoszącym 3,5 tony z 1 ha oznacza przychody w wysokości 7 182,40 zł. Koszty poniesione na 1 ha oceniają na 7 717,30 zł. Daje to wynik ekonomiczny w postaci straty wynoszącej 534,90 zł na każdym hektarze tej uprawy.

oprac. bcz na podst. WIR (Kaja Walkowska, Magdalena Kołodziejek, Andrzej Przepióra, Aleksander Poznański)

Fot. Envato Elements
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 11:20