Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Liban: Skradziony ukraiński jęczmień odnaleziono w porcie w Tripoli

Obrazek

Ukraińska ambasada w Libanie poinformowała, że w porcie Tripoli zauważono syryjski statek po brzegi załadowany jęczmieniem, skradzionym z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy i przewiezionym do portu w Feodozji na Krymie.

31 lipca 2022, 07:00

Ukraińscy dyplomaci zaznaczyli, że do portu w Tripoli statek przybył 27 lipca. Ambasador Ukrainy w Libanie Ihor Ostasz spotkał się dzień później z prezydentem Libanu Mishelem Aunem. Poprosił o użycie wszelkich dostępnych środków dla sprawdzenia okoliczności przebywania tego statku w libańskich wodach terytorialnych.

Libańsko-ukraińskie spotkanie miało także gospodarczo - handlowy charakter. Obydwie strony są zainteresowane legalnym dostarczaniem ukraińskiego zboża na rynek libański. Ukraiński dyplomata zapewnił, że jego kraj nadal będzie wiarygodnym partnerem w kwestii zapewnienia  bezpieczeństwa żywnościowego.

 - Żeby potwierdzić lub przeprosić potrzebna jest ekspertyza. Dla jej przeprowadzenia musi być decyzja sądu i areszt statku. Odpowiedni dokument już posiadamy i rozpoczynamy tzw. proces sądowy. Chcemy pobrać próbki jęczmienia i sprawdzić czy to ziarno faktycznie ma pochodzenie ukraińskie. Nie ma innej opcji by to sprawdzić – poinformował Igor Ostasz.

Dyplomata powiedział, że jest już reakcja ambasady USA w Libanie bowiem statek przewożący zboże został objęty amerykańskimi sankcjami i podlega tzw. „Cesarskiej Ustawie”.

Rosjanie notorycznie dokonują grabieży płodów rolnych na terenach przez siebie okupowanych w Ukrainie i wywożą je na teren Federacji Rosyjskiej oraz Syrii. Stamtąd już "zalegalizowane" w ten sposób zboże próbują sprzedać krajom arabskim oraz afrykańskim.

Marek Sztejer

Fot. Envato ElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)