Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

W kraju ceny zbóż stabilne, rosną ceny w portach

Obrazek

Ceny zbóż w krajowym skupie są stabilne, ale ożywiający się eksport powoduje podwyżki cen pszenicy w portach.

dr Juliusz Urban3 października 2019, 20:40
Giełdowe notowania pszenicy od zeszłego tygodnia wzrosły o prawie 4 Euro. Matif na wczorajszym zamknięciu na grudzień 2019 wynosił 174,50 Euro/t. Tak jak pisaliśmy poprzednio, pszenica ma szansę na wzrosty cenowe na giełdach w dalszym ciągu. Wraz z zakończeniem żniw kukurydzianych, które wciąż nie mogą się rozkręcić ze względów pogodowych, może podrożeć zboże na krajowym rynku. Nie należy spodziewać się jednak znacznych podwyżek, gdyż pomimo suszy zboża jest sporo.

Pszenica konsumpcyjna jest wciąż kupowana w małych ilościach, w cenach 620–670 zł/t, a firmy handlowe dopytują się siebie wzajemnie o wolne wjazdy, by móc realizować bieżący handel. Daje się odczuć, na północy kraju lekkie ożywienie eksportowe. Tu są realizowane nieznaczne, 5–10 złotowe podwyżki cen skupu. Awizowane są kolejne statki po polską pszenicę, która konkurując z pszenicą litewską, łotewską i francuską, zaczyna wypierać z rynku pszenicę z Rosji. W polskich portach pszenicę kupuje się aktualnie w cenie 715-720 zł/t.

W pszenicy paszowej ceny są podobne do zeszłotygodniowych, firmy paszowe czekają na pełne rozpoczęcie żniw kukurydzianych. Pszenica paszowa jest kupowana w cenach 580–630 zł/t.

Pszenżyto, które w zeszłym tygodniu leciutko odbiło, w tym tygodniu jest skupowane na podobnych poziomach średnio ok. 555 zł/t. Najczęstsze ceny mieszczą się w zakresie  540–580 zł/t.

Ceny jęczmienia są również stabilne, na razie nie chcą rosnąć. Jęczmień paszowy jest kupowany w cenach 580–600 zł/t.

Ceny zakupu owsa są na  poziomie:  535–560 zł/t

Pomimo ciągłych przerw w koszeniu kukurydzy spowodowanych opadami deszczu, kukurydza w skupie na mokro zaczyna tanieć. Wyraźnie zaznaczają się jednak różnice regionalne. Kupujący handlowcy na terenie wschodnim kraju wystawiają cenniki na niskich poziomach 350-370 zł/t.  W Polsce Centralnej, na Wielkopolsce, Lubuskiem i części Kujaw ceny są nieco wyższe z poziomami od 380 do nawet 450 zł/t za 30% wilgotności.  Niestety brak jest regularnych dostaw, stąd cenniki mają jedynie charakter witrynowy i nie są konfrontowane z rzeczywistym rynkiem, kiedy to punkty płacące najniższe ceny rolnicy zaczną omijać. Bowiem w tym roku na razie nie można liczyć na dopłatę do  niższej wilgotności. Najczęściej koszona aktualnie kukurydza ma powyżej 30%.

Firmy paszowe nie mające suszarni za kukurydzę suchą płacą od 580 do 640 zł/t.
Kukurydza sucha kupowana jest także na eksport. Dostarczona do portów jest wyceniana na poziomach 650-655 zł/t.
Tutaj zobaczysz ceny w całym kraju
 

Sprawdź też aktualne ceny rzepaku!
Juliusz Urban  Fot. Claas PolskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)