StoryEditor

Bayer podsumowuje sezon 2016

W tym sezonie opady miały zasadniczy wpływ na poziom porażenia zbóż przez choroby, a przede wszystkim łamliwość podstawy źdźbła, rdzę, septoriozę paskowaną liści pszenicy i mączniaka prawdziwego.
13.12.2016., 18:12h

– Na świecie ciągle przybywa ludzi – szacuje się, że do 2050 r. ma być 10 mld ludności, którą trzeba nie tylko wyżywić, ale także dostarczać nowych, lepszych leków. Nasze biomedyczne innowacje są odpowiedzią na te wyzwania – mówił Joerg Rehbein z firmy Bayer, podczas konferencji podsumowującej sezon 2016. Odpowiedzią na ciągle rozwijający się rynek rolnictwa był m.in. zakup firmy Monsanto.

Rehbein podkreślał, że koncern podjął decyzję o zakupie znanego giganta, ponieważ obie firmy mają tą samą wizję rolnictwa, są liderami na rynku. Głównym celem jest jak najlepsze wykorzystanie technologii, którymi dysponują obie firmy. Bayer dostarcza technologii w zakresie ochrony plonów, a Monsanto w obszarze nasiennictwa i genetyki. 

Aby dostarczać informacji dostosowanych do regionalnych wymagań klimatycznych, firma Bayer ciągle rozwija sieć Centrów Doradztwa Technicznego, które rozlokowane są w różnych częściach Polski, m.in. w Pordenowie (Pomorze), w Gaju Małym (Wielkopolska), Strzeżkowicach (Lubelskie) czy w Chechle (Śląsk).

–  W sezonie 2016 założyliśmy około 5000 poletek doświadczalnych, aby jeszcze lepiej poznać produkty i technologie ochrony i jeszcze lepiej doradzać rolnikom – mówił Adrian Sikora z firmy Bayer. 

Wśród wszystkich doświadczeń największą powierzchnię zajmują kombinacje fungicydowe, zakładane przede wszystkim na pszenicy ozimej, w której sztandarowym programem ochrony jest Univo Xpro. Jest to technologia dwuzabiegowa – w T1 rekomendowany jest preparat Boogie Xpro 400 EC w dawce 1,5 l/ha, a w T2 Fandango 200 EC w dawce 1 l/ha

– W tym sezonie opady miały zasadniczy wpływ na poziom porażenia przez choroby, a przede wszystkim łamliwość podstawy źdźbła, rdzę, septoriozę paskowaną liści pszenicy i oczywiście mączniaka prawdziwego – podkreślał Adrian Sikora. W naszym centrum doradztwa w Pordenowie na Pomorzu nie odnotowaliśmy wysokiego stopnia porażenia.

Z kolei dla rzepaków miniony sezon był bardzo trudny po pierwsze ze względu na wymarznięcia, ale także z powodu silnej presji zgnilizny twardzikowej. Z kolei w tym sezonie jesienią na plantacjach rzepaku pojawił się niespotykany dotąd w tej uprawie mączlik. Odnotowano również silną presję mszyc. Do ochrony łanu rzepaku firma Bayer rekomenduje technologię składającą się z preparatów Tilmor 240 EC i Propulse 250 SE

 

 

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 23:53