StoryEditor

IERiGŻ prognozuje niższe zbiory zbóż i rzepaku

– Zbiory zbóż w 2015 r. spadną do 30 mln t wobec 31,8 mln t rok wcześniej – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową Wiesław Łopaciuk, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jego zdaniem zbiory rzepaku spadną o 12,1%
14.07.2015., 11:07h

– W ostatnim raporcie Instytutu prognozowaliśmy, że krajowe zbiory zbóż mogą być niewiele niższe od ubiegłorocznych i wynieść ok. 31 mln ton. Sytuacja jest dynamiczna i już można te szacunki obniżyć do 30 mln ton – powiedział  Łopaciuk.

W 2014 r. produkcja zbóż (w tym kukurydzy) wyniosła 31,8 mln ton. W ocenie Łopaciuka, krajowe zużycie zbóż w sezonie 2014/15 wzrośnie do 28,6 mln ton.

Instytut ocenia, że tegoroczne zbiory rzepaku w Polsce zmaleją o 12,1% do 2,9 mln ton. Stanie się to w wyniku zmniejszenia areału uprawy do 0,9 mln ha (o 5,4%) i plonów do 3,2 t/ha (o 7,0%).
"Podaż rzepaku na rynku krajowym w sezonie 2015/16 może być jednak relatywnie wysoka, z uwagi na spodziewany spadek jego eksportu i niewielkie zmiany w imporcie. Przy utrzymującym się wysokim zapotrzebowaniu na olej rzepakowy ze strony sektora biopaliw, przerób rzepaku obniży się nieznacznie (o 4,4% do 2,4 mln t). Zapasy rzepaku na koniec sezonu będą nadal niskie" - czytamy w raporcie IERiGŻ.

W ocenie ekspertów Instytutu, w 2015 r. ceny detaliczne tłuszczów roślinnych wzrosną, przy czym ich wzrost nie powinien być znaczący.

"Umiarkowany wzrost cen tłuszczów roślinnych i zwierzęcych przewidywany jest w drugiej połowie roku, ze względu na spodziewany w tym czasie wzrost cen surowców rolnych na krajowym i europejskim rynku. Prawdopodobny jest dalszy wzrost bilansowej konsumpcji tłuszczów, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych, z uwagi na spodziewaną poprawę siły nabywczej ludności i w ślad za tym ożywienie krajowego popytu na żywność" - napisano w raporcie.
 oprac. bcz na podstawie PAP

Fot. Bromberek

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 04:46