StoryEditor

Pogotowie polowe TAP: Jak sprawdzić czy oziminy wymarzły?

Mrozy trwające od trzeciej dekady lutego nie napawają optymizmem, tym bardziej że w wielu regionach kraju towarzyszą im silne wiatry wysmalające rośliny przy braku okrywy śnieżnej. Jest ryzyko, że rośliny wymarzły. Jak to jednak sprawdzić?
02.03.2018., 15:03h
Ten odcinek Pogotowia polowego „top agrar Polska” poświęcimy  na omówienie sytuacji zbóż i rzepaków ozimych. Podpowiem Wam także od czego zależy przezimowanie roślin, a także pokażę Wam jak wykonać prosty test w rzepaku, aby sprawdzić czy rośliny przetrzymały te mrozy.Natomiast instrukcję, jak sprawdzić czy przezimowały zboża znajdziecie w jednym z wcześniejszych filmów z cyklu Pogotowie polowe „top agrar Polska” pt.: Ocena przezimowania zbóż:Wielu z Was pewnie zastanawia się, zakładając najczarniejszy scenariusz z koniecznością likwidacji rzepaku, jakimi roślinami jarymi można go przesiać mając na uwadze zastosowane jesienią herbicydy. Jedną z bardziej popularnych substancji odchwaszczających jest chlomazon.

W etykietach herbicydów zawierających tę substancję czynną można znaleźć informację, że można uprawiać po jego zastosowaniu jesienią na wiosnę po wykonaniu orki na głębokość 10 cm, takie rośliny, jak: bobik, bób, cukinię, dynię, groch, fasolę, kapustę, kukurydzę, ogórki, słonecznik, soję, rzepak jary, zboża jare (oprócz jęczmienia), ziemniaki. Jak widać, nie wskazana jest uprawa buraków cukrowych.

Więcej informacji na temat tego, jakie są możliwości przesiewu rzepaku ozimego, a także zbóż jarych odchwaszczanych jesienią dowiesz się z artykułu "Przesiać możesz prawie wszystkim", aby go otrzymać ZA DARMO wypełnij poniższy formularz.


Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:55