StoryEditor

Szkodniki już atakują rzepaki!

Rzepaki wysiane w ostatnim tygodniu sierpnia znajduje się w fazie liścieni, natomiast te z drugiej dekady sierpnia mają już 2 liście właściwe. Jest to już czas na monitoring plantacji pod kątem zwalczania szkodników, a także samosiewów zbóż.
06.09.2016., 13:09h

Pogoda w tym sezonie podczas siewów była generalnie sprzyjająca dla rzepaków. Gleba była dobrze uwilgotniona, a zatem były dobre warunki do wschodów. Po siewach również było dość ciepło i przekropnie. W tak sprzyjających warunkach wschody powinny nastąpić po ok. 5 dniach. Warto zwrócić uwagę, że do uzyskania poszczególnych faz rozwojowych jesienią – wyrażonych w liczbie par liści – rzepak potrzebuje odpowiedniej sumy temperatur dobowych (stopniodni – °C-dni), tzn.:

 •  0°C-dni – siew,
 • 90°C-dni – wschody,
 • 150°C-dni – 1. para liści,
 • 290°C-dni – 2. para liści,
 • 440°C-dni – 3. para liści,
 • 590°C-dni – 4. para liści,
 • 740°C-dni – 5. para liści,
 • 890°C-dni – 6. para liści.

Już po raz kolejny sialiśmy rzepaki bez zapraw przeciwko szkodnikom (bez neonikotynoidów). Oznacza to konieczność częstszego monitoringu plantacji pod kątem wystąpienia szkodników. Już dzisiaj docierają do naszej redakcji informacje o pojawieniu się na wielu polach tantnisia krzyżowiaczka, a także pchełek. W natarciu czeka także śmietka kapuściana, którą można znaleźć na wielu ścierniskach po rzepaku. Dlatego już dzisiaj warto wystawić na polu żółte naczynia i pilnie je obserwować. Naczynie – może to być zwykła miska – wystawia się ok. 20 m od brzegu pola. Kontroluje się je przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Niestety, aktualnie nie ma zarejestrowanych w kraju preparatów do chemicznego zwalczania śmietki kapuścianej. Warto jednak wiedzieć, że insektycydy zarejestrowane do zwalczania jesiennych szkodników rzepaku, takich jak: pchełki ziemne, pchełka rzepakowa, gnatarz rzepakowiec, czy mszyca kapuściana, zastosowane jesienią, również ograniczają liczebność dorosłych muchówek śmietki. Zabieg wykonuje się po wschodach (BBCH 15–19). Do jesiennego zwalczania szkodników rzepaku zarejestrowane są aktualnie następujące insektycydy, bazujące na różnych substancjach czynnych (głównie z grupy pyretroidów):

 •  deltametryna: Agria Deltametryna 2,5 EC (0,25 l/ha), Decis 2,5 EC (0,25 l/ha), Decis Mega 50 EW (0,15 l/ha), Delta 50 EW (0,15 l/ha), Khoisan 25 EC (0,25 l/ha), Patriot 100 EC (0,065 l/ha);
 •  chloropiryfos+beta-cyflutryna: Pyrinex Supreme 262 SW (rejestracja przeciwko mszycom: 1 l/ha);
 •  lambda-cyhalotryna: Sparviero (0,075 l/ha).

Pamiętajmy, że pyretroidy działają najlepiej na szkodniki do 20°C, a związki fosforoorganiczne należy stosować w temperaturze powyżej 15°C.

mwal

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 00:01